Сорока, Світлана ОлександрівнаДунас, Михайло Омелянович2019-10-302019-10-302019Дунас М. О. Кримінологічні заходи запобігання злочинам у сфері господарської діяльності, які вчиняються службовими особами : дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук : 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право / Михайло Омелянович Дунас ; Міністерство освіти і науки України, Приватний вищий навчальний заклад «Львівський університет бізнесу та права». – Львів, 2019. – 220 с. – Бібліографія: с. 191–217 (279 назв).https://ena.lpnu.ua/handle/ntb/45474У дисертації обґрунтовано галузевий підхід до кримінологічного наповнення змісту поняття злочинів у сфері господарської діяльності, які вчиняються службовими особами. Дослідження сучасного стану господарських злочинів службових осіб, зокрема, дозволило виявити: їх підвищену латентність; неочевидність характеру вчинення; тенденцію до переважного вчинення у східних регіонах країни та в ПЕК, АПК, бюджетній та банківській сферах, сфері зовнішньоекономічної діяльності, приватизації тощо. З’ясовано зміст соціально-політичних, соціально-економічних, правових, соціально-психологічних, організаційно-управлінських факторів, що детермінують вчинення господарських злочинів службовими особами. Обґрунтовано доцільність створення Єдиного інтегрованого загальнодержавного інформаційного банку об’єднаних баз даних державних правоохоронних, контролюючих органів та підприємницьких структур. Визначено сферу застосування, зміст, спрямованість і характер загально-профілактичних та індивідуально-профілактичних заходів запобігання вчиненню службовими особами злочинів у сфері господарської діяльності. За результатами дослідження узагальнено пріоритетні напрямки індивідуально-профілактичної діяльності правоохоронних органів щодо господарських злочинів службових осіб. В диссертации обосновано целесообразность отраслевого подхода к криминологическому наполнению содержания понятия преступлений в сфере хозяйственной деятельности, которые совершаются должностными лицами. Исследование современного состояния хозяйственных преступлений должностных лиц, в частности, позволил выявить: - их повышенную латентность; - неочевидность характера совершения; - тенденцию к преимущественному совершение в восточных регионах страны и в ТЭК, АПК, бюджетной и банковской сферах, сфере внешнеэкономической деятельности, приватизации и т.п. Определено содержание социально-политических, социально-экономических, правовых, социально-психологических, организационно-управленческих факторов, детерминирующих совершение хозяйственных преступлений должностными лицами. Аргументировано целесообразность создания Единого интегрированного общегосударственного информационного банка объединенных баз данных государственных правоохранительных, контролирующих органов и предпринимательских структур. Определена сфера применения, содержание, направленность и характер обще-профилактических и индивидуально-профилактических мероприятий по предотвращению совершения должностными лицами преступлений в сфере хозяйственной деятельности. По результатам исследования обобщены приоритетные направления индивидуально профилактической деятельности правоохранительных органов касательно хозяйственных преступлений должностных лиц. The dissertation deals with criminological measures of crime prevention in the sphere of commercial activity conducted by officers. The branch approach to criminological content of the concept of crimes in the sphere of commercial activity conducted by officers is substantiated. This helps to minimize subjectivity in the process of interpreting the essential content of this type of crime, and provides for the need to develop it thorough criminological characteristics. It is proved that committing crimes by officers in the sphere of commercial activity is primarily determined by significant negative changes in the socio-economic life of society. The deterministic complexes of economic crimes of officers and, in particular, the duration of influence of criminogenic factors (short, medium and long-term), by territorial factor (external and internal), by content (socio-political, socio-economic, legal and social, organizational and management), etc. In the dissertation the mechanism of legal regulation of commercial activity in Ukraine, as well as the activity of law enforcement agencies providing prevention of economic crimes and, in particular, by officers, are comprehensively investigated. The ways of optimization of information and analytical support of the activity of law enforcement units in the direction of prevention of crimes in the sphere of commercial activity conducted by officers are determined. The dissertation deals with numerous classifications of general preventive measures for the prevention of crimes in the sphere of commercial activity conducted by officers. The goals, objectives of such measures have been specified and recommendations for improving their planning by law enforcement agencies in Ukraine are given. The scope, content, focus and nature of individual-preventive measures for preventing crimes in the sphere of commercial activity conducted by officers are determined.ukкримінологічні заходизапобіганнягосподарські злочинислужбові особиекономікаінформаційно-аналітичне забезпеченнякриминологические мерыпредотвращениехозяйственные преступлениядолжностные лицаэкономикаинформационно-аналитическое обеспечениеcriminological measurespreventioneconomic crimesofficerseconomyinformation and analytical supportКримінологічні заходи запобігання злочинам у сфері господарської діяльності, які вчиняються службовими особамиКриминологические меры предотвращения преступлениям в сфере хозяйственной деятельности, которые совершаются должностными лицамиCriminological measures for the prevention of crimes in the sphere of economic activity committed by officialsDissertation Abstract220343.53:343.9(043.5)