Макарчук, ВолодимирMakarchuk, VladimirМакарчук, Владимир2020-03-102020-03-102018-02-262018-02-26Макарчук В. До питання оплати праці юристів, зайнятих адвокатською практикою, в Україні: історико-правова ретроспектива / Володимир Макарчук // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2018. — № 902 (19). — С. 11–18.https://ena.lpnu.ua/handle/ntb/47164Розглянуто еволюцію практики надання гонорарної винагороди представникам адвокатської професії в Україні – від початків професійної адвокатури на українських землях (XVII ст.) по наш час.The paper considers various factors which had influence on volume of wages for legal experts performing advocacy (in the territory of current Ukraine) of a party in litigation since the Kievan Rus’ till contemporary times: customary practice, state regulation of tariffs for advocacy services, corporate rules of attorneys’ associations and internal redistribution of funds in such structures etc.Рассматриваются вопросы предоставления гонорарного вознаграждения представителям адвокатской профессии в Украине – от истоков профессиональной адвокатуры на украинских землях (XVII век) по наши дни.11-18ukадвокатура в Україніадвокатський гонорардержавне та громадське регулювання адвокатського гонораруlawyer’s feeprofessional lawyers’ associationsstate regulation of wages of persons of free occupationsадвокатура в Украинеадвокатский гонораргосударственное и общественное регулирование адвокатського гонорараДо питання оплати праці юристів, зайнятих адвокатською практикою, в Україні: історико-правова ретроспективаLawyers’ wages for performing advocacy in Ukraine: historical-legal retrospectiveК вопросу оплаты труда лиц, занятых в адвокатской практике, в Украине: историческая ретроспектива и современностьArticle© Національний університет “Львівська політехніка”, 2018© Макарчук В., 20188340.15Makarchuk V. Lawyers’ wages for performing advocacy in Ukraine: historical-legal retrospective / Vladimir Makarchuk // Visnyk Natsionalnoho universytetu "Lvivska politekhnika". Serie: Yurydychni nauky. — Lviv : Vydavnytstvo Lvivskoi politekhniky, 2018. — No 902 (19). — P. 11–18.