2021-08-10

Видавництво Львівської політехніки
Lviv Politechnic Publishing House

Права релігійних організацій, що забезпечуються державою через систему адміністративно-правових гарантій, виокремлено у три групи: 1) права у сфері публічного управління та отримання адміністративно-правових послуг; 2) права на участь у громадському житті; 3) права на адміністративно-правовий захист (на забезпечення громадської безпеки та порядку під час проведення громадської та релігійної діяльності, масових заходів за ініціативою релігійних організацій, можливості звернення зі скаргами та заявами до органів публічного управління, оскарження рішень, дій та бездіяльності органів публічного управління в адміністративно-правовому порядку, притягнення осіб, винних у вчиненні адміністративних правопорушень щодо релігійних організацій до адміністративної відповідальності). Визначено, що адміністративно-правові гарантії діяльності релігійних організацій є системою спеціальних адміністративно-правових умов, способів засобів використання, дотримання, виконання, застосування правових норм релігійними організаціями та нейтралізації загроз щодо їхньої діяльності, попередження та припинення адміністративних правопорушень, іншої протиправної діяльності щодо цих інституцій та покарання винних за їх вчинення, відновлення їх порушених прав. Висновується, що адміністративно-правові гарантії діяльності релігійних організацій в Україні охоплюють широкий комплекс адміністративно-правових інструментів, які забезпечують функціонування та охорону цих інституцій, є інструментами держави та самих релігійних організацій, завдяки яким не лише формально закріплюється правовий статус цих інституцій, але й реалізуються на практиці їх правові можливості у сфері їхньої релігійної, громадської діяльності та у сфері публічно-правових відносин.
The rights of religious organizations provided by the state through a system of administrative and legal guarantees are divided into three groups: 1) rights in the field of public administration and receipt of administrative and legal services; 2) the right to participate in public life; 3) the right to administrative and legal protection (to ensure public safety and order during public and religious activities, mass events at the initiative of religious organizations, the ability to file complaints and applications to public administration bodies, appeals against decisions, actions and inaction of public administration bodies in the administrative-legal order, bringing to justice those guilty of committing administrative offenses against religious organizations). It is determined that administrative and legal guarantees of religious organizations are a system of special administrative and legal conditions, methods of use, observance, implementation, application of legal norms by religious organizations and neutralization of threats to their activities, prevention and cessation of administrative offenses and other illegal activities. and punishment of those guilty of their commission, restoration of their violated rights. It is concluded that the administrative and legal guarantees of religious organizations in Ukraine cover a wide range of administrative and legal instruments that ensure the functioning and protection of these institutions, are instruments of the state and religious organizations themselves, which not only formally establishes the legal status of these institutions. in practice, their legal opportunities in the field of their religious, public activities and in the field of public relations.

адміністративно-правові гарантії, суб’єкти адміністративного права, релігійні організації, адміністративно-правові гарантії діяльності релігійних організацій, свобода совісті, свобода віросповідання, органи публічного управління, administrative and legal guarantees, subjects of administrative law, religious organizations, administrative and legal guarantees for the activities of religious organizations, freedom of conscience, freedom of religion, public administration bodies

Чорнописька В. Правова природа адміністративно-правових гарантій діяльності релігійних організацій в Україні / Вікторія Чорнописька, Ірина Личенко // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: Юридичні науки. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2021. — № 3 (31). — С. 220–228.