Інститут права, психології та інноваційної освіти

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/62474

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    Взаємозв'язок резильєнтності та суїцидальних схильностей у військовослужбовців.
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Ткачишин, Петро Ярославович; Tkachyshyn, Petro Yaroslavovych; Борисюк, Ольга Миколаївна; Національний університет "Львівська політехніка"
    Аналіз теоретичних джерел дозволив конкретизувати сутність резильєнтності, розглянути дискусійні питання, що виникають довкола цього феномену, дослідити ключові передумови суїцидальних схильностей у військовослужбовців, а також сформулювати теоретичну модель, яка ілюструє зв’язок між резильєнтністю та проявом суїцидальних схильностей у військовослужбовців. У ході дослідження було показано, що військові мають знижений суїцидальний ризик, помірне стресове навантаження, достатній рівень резильєнтності, а також схильні до використання адаптивних копінгів. Також було підтверджено гіпотезу про те, що існує зв'язок між резильєнтністю та проявом суїцидальних схильностей у військовослужбовців, зокрема, чим вищий показник резильєнтності – тим менший ризик суїцидальних схильностей. Використання адаптивних копінгів також знижує суїцидальні ризики, тоді як дезадаптивні стратегії пов’язані з їх підвищенням. Пошук ресурсів у вірі значуще підвищує резильєнтність. Крім того, резильєнтність опосередковує вплив стресового навантаження на формування суїцидальних ризиків серед військових, зменшуючи його негативний ефект стресу. На основі даних статистичного аналізу були сформовані рекомендації щодо профілактики підвищення суїцидальних ризиків під дією стресу серед військовослужбовців.
  • Thumbnail Image
    Item
    Взаємозв'язок копінг-стратегій із самооцінкою в осіб юнацького віку
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Банах, Назар Андрійович; Banakh, Nazar Andriiovych; Партико, Неоніла Вікторівна; Національний університет "Львівська політехніка"
    У магістерській кваліфікаційній роботі здійснено психологічний аналіз взаємозв'язку копінг-стратегій із самооцінкою осіб юнацького віку. Проведено теоретичний огляд літератури, який виявив, що копінг-стратегії сприяють адаптації до стресу, збереженню психічного здоров’я та формуванню саморегуляції, а їх вибір залежить від рівня самооцінки. Самооцінка, як важливий елемент Я-концепції, визначає емоційне благополуччя молоді, але є нестабільною в період юнацького віку через пошук ідентичності та соціальне схвалення. Емпіричне дослідження охоплювало вибірку з 102 осіб віком від 18 до 23 років, серед яких 79 дівчат і 23 хлопця. Виявлено, що рівень самооцінки суттєво впливає на вибір копінг-стратегій: особи з високою самооцінкою частіше обирають асертивні дії та соціальне відволікання, тоді як низька самооцінка корелює з емоційно-орієнтованими стратегіями. Результати підтвердили, що адаптивні копінг-стратегії (асертивність, соціальне відволікання) пов’язані з високою самооцінкою, тоді як дезадаптивні (уникнення, емоційно-орієнтовані стратегії) – з низькою самооцінкою. Розроблено рекомендації для практичних психологів щодо підтримки самооцінки молоді через формування ефективних копінг-стратегій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Стратегії опанування стресу у людей з різним рівнем вольової регуляції
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Пахолок, Олександр Вікторович; Pakholok, Oleksandr Viktorovych; Дорожкін, Валерій Романович; Національний університет "Львівська політехніка"
    Дослідження магістерської роботи присвячене виявленню стратегій опанування стресу у людей з різним рівнем розвитку вольової регуляції. У теоретичній частині розглянуто та описано підходи до визначення стресу та копінг-стратегій. Також нами було розкрито поняття вольової регуляції та його роль у реалізації стрес-опановуючої поведінки. У ході реалізації емпіричної частини було виявлено, що респонденти виявляють конструктивну стрес-опановуючу поведінку. У них помірно виражені негативні психологічні стани. Для них властивий невиражений мотиваційний полюс, а домінуючим є проблемно- орієнтований копінг. Компоненти вольової регуляції розвинені на достатньому рівні. Були доведені статистично значущі зв’язки між аспектами вольової регуляції та стрес- опановуючої поведінкою. Це вказує на те, що розвинута вольова регуляція та її компоненти сприяють більш вираженому проблемно-орієнтованому копінгу, знижують вираженість емоційно-орієнтовного копінгу, а також зменшують інтенсивність проявів негативних психологічних станів. Крім того вольова регуляція виступає медіатором між копінгом та психологічними станами (маркери накопиченого стресового тиску). Для проблемно- орієнтованого копінгу характерне опосередковане зниження сили станів, для емоційно- орієнтованого – підвищення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Психологічні особливості життєстійкості підлітків в умовах воєнного стану
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Рудь, Галина Любомирівна; Rud, Halyna Liubomyrivna; Лялюк, Галина Миколаївна; Національний університет "Львівська політехніка"
    У роботі досліджено психологічні особливості життєстійкості підлітків в умовах воєнного стану. Проаналiзовано наукові розвідки проблематики життєстійкості особистості та підлітків, зокрема. Теоретичний аналіз показав, що поняття життєстійкості характеризує психологічну живучість й самоефективність особистості, та є показником її психічного здоров'я. Концепція життєстійкості передусім застосовується для вивчення особливостей процесу подолання складних життєвих обставин. Життєстійкість включає компоненти залученості, контролю й ризику, й відіграє досить важливу роль у процесі подолання стресу підлітками в умовах воєнних дій. Означені вище компоненти відображають внутрішні ресурси й навички, що допомагають підліткам успішно адаптуватися до негативних ситуацій й стресу, розвивати мотивацію й самодисципліну, а також допомагають досягати успіху, незважаючи на труднощі. Емпіричне дослідження показало, що серед підлітків переважають низькі рівні й середні рівні життєстійкості. Кореляційний аналіз виявив обернені зв’язки між психологічним стресом, стресостійкістю та компонентами життєстійкості, такими як контроль і прийняття ризику серед підлітків. Це свідчить про те, що високий рівень стресу та низька стресостійкість знижують здатність до контролю ситуації та зменшують готовність приймати ризики. Копінг-стратегії дистанціювання і прийняття відповідальності мають обернене зв’язок з життєстійкістю і її компонентами. Розглянуто напрямки психологічної підтримки підлітків та розроблено рекомендацiї із метою розвитку життєстійкості пiдлiткiв в умовах воєнного стану.
  • Thumbnail Image
    Item
    Психологічні особливості емоційно-психологічної стійкості здобувачів закладів вищої освіти
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Скобельська, Леся Василівна; Skobelska, Lesia Vasylivna; Павленок, Катерина Сергіївна; Національний університет "Львівська політехніка"
    Робота містить огляд сучасних концепцій емоційно-психологічної стійкості зарубіжних та вітчизняних науковців, теоретичний аналіз емоційної складової стійкості та виклад факторів емоційно-психологічної стійкості студентської молоді в сучасних реаліях. У рамках дослідження доводиться думка, що вищий рівень емоційно-психологічної стійкості у студентів позитивно пов’язаний із кількома ключовими психологічними факторами: самоефективністю, емоційним інтелектом, адаптивними копінг-стратегіями та навичками самоорганізації. А також підтверджується , що показники стійкості відрізняються у чоловіків та жінок. З метою апробації та підтвердження робочої гіпотези досліджено 120 осіб віком від 17 до 24 роки різної статі. В даному емпіричному дослідженні визначено рівень емоційно-психологічної стійкості і проведено аналіз її основних конструктів у здобувачів ЗВО. У досліджені здійснено описову статистику, застосовано кореляційний, кластерний та порівняльний аналіз. На підставі проведеної роботи надано рекомендації щодо розвитку емоційно-психологічної стійкості у студентської молоді.
  • Thumbnail Image
    Item
    Психологічні особливості сприйняття та планування майбутнього у жінок під час війни
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Купецька, Олена Володимирівна; Kupetska, Olena Volodymyrivna; Логвінова, Діана Валеріївна; Національний університет "Львівська політехніка"
    Резильєнтність – це психологічна якість, яка дозволяє людям ефективно справлятися зі стресами, труднощами та травмами, відновлюватися після них і продовжувати жити повноцінним життям. Мета дослідження полягала у виявленні особливостей резильєнтності та копінг- стратегій жінок різного віку, які проживають у регіонах з різним рівнем небезпеки. Для досягнення мети було проведено емпіричне дослідження з використанням психодіагностичних методик. З метою апробації та підтвердження робочої гіпотези було досліджено 72 жінки молодшого і середнього віку. Результати дослідження показали, що рівень резильєнтності жінок значно варіюється залежно від різних факторів, таких як наявність дітей, сімейний статус, рівень небезпеки регіону проживання та наявність соціальної підтримки. Отримані дані свідчать про те, що жінки, які стикаються з більш стресовими умовами, розробляють більш активні способи подолання труднощів. Проведене дослідження має важливе теоретичне та практичне значення для розуміння психологічних механізмів адаптації жінок до екстремальних умов та розробки ефективних програм психологічної допомоги.
  • Thumbnail Image
    Item
    Життєстійкість батьків, що виховують дітей з особливими освітніми потребами, як чинник їхнього психічного здоров'я
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Мамалига, Людмила Романівна; Mamalyha, Liudmyla Romanivna; Галян, Андрій Ігорович; Національний університет "Львівська політехніка"
    У дослідженні розглянуто психологічне благополуччя батьків, які виховують дітей з особливими освітніми потребами (ООП), з акцентом на взаємодію між життєстійкістю та виявом благополуччя. Результати дослідження показують, що на психологічне благополуччя впливають соціальні та психологічні стресори. Життєстійкість постає як динамічний захисний фактор, що сприяє позитивній адаптації завдяки ефективним стратегіям подолання, соціальній підтримці та смислоутворенню. У емпіричному дослідженні взяли участь 50 матерів, які виховують дітей із ООП. Емпіричні результати вказують на кореляції між життєстійкістю, зниженням рівня депресії та тривоги і покращенням психологічного благополуччя, особливо в таких сферах, як автономія, оволодіння навколишнім середовищем та особистісне зростання. Відмінності в життєстійкості та психічному здоров'ї були пов'язані зі ставленням до діагнозу дитини, причому заперечення та тривога негативно корелювали з життєстійкістю. Однофакторний дисперсійний аналіз підтвердив вищий рівень благополуччя у батьків із підвищеною життєстійкістю. На основі результатів запропоновано психологічні інтервенції, орієнтовані на підвищення життєстійкості, для покращення благополуччя батьків дітей з ООП.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості прояву копінг-стратегій молоді в умовах військового стану
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Кобрин, Леся Ярославівна; Kobryn, Lesia Yaroslavivna; Мащак, Світлана Остапівна; Національний університет "Львівська політехніка"
    Психологічні захисти та копінг-стратегії вважаються найважливішими формами адаптаційних процесів у відповіді особистості на стресові ситуації. Процес пошуку найефективнішого способу вирішення проблеми називається копінгом або копінг-стратегіями. Слово «копінг» означає «подолання труднощів». Для сучасної української молоді характерні різні копінг-стратегії. Переважають раціональні стратегії подолання, які дозволяють молодим людям об’єктивно уявляти суть і деталі реальності воєнного стану, тим самим захищаючи психіку від емоційних змін, а відтак і здоров’я в цілому. З метою апробації та підтвердження припущень було досліджено 102 особи віком від 18 до 35 років. Переважає прийняття, активне подолання та релігія як стратегії подолання, тоді як вживання психоактивних речовин та поведінкове відсторонення використовуються рідше. Кореляційний аналіз виявив значущі зв'язки між стратегіями подолання, особистісними рисами, психологічними потребами та життєстійкістю. Активне подолання, прийняття та цілеспрямоване подолання позитивно корелювали з життєстійкістю та оптимізмом. І навпаки, самозвинувачення, поведінкове відсторонення, копінг, орієнтований на емоції, уникнення негативно корелювали з життєстійкістю та оптимізмом. У Кластері 1, що характеризується помірним або нейтральним впливом вищі рівні диспозиційного оптимізму, залученості, схильності до ризику, життєстійкості та соціального відволікання, а також меншу залежність від копінгу, орієнтованого на емоції. У Кластері 2, що характеризується дуже негативним впливом нижчий оптимізм, залученість, готовність до ризику та життєстійкість, а також більша схильність до емоційно-орієнтованого копінгу та менша схильність до соціального відволікання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Психологічні особливості застосування копінг-стратегій військовослужбовцями в умовах війни
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Мозгова, Жанна Ігорівна; Mozghova, Zhanna Ihorivna; Сняданко, Ірина Ігорівна; Національний університет "Львівська політехніка"
    Магістерська робота присвячена проведенню комплексного теоретичного та емпіричного аналізу психологічних особливостей використання копінг- стратегій військовослужбовцями в умовах війни. Військові копінг-стратегії допомагають адаптуватися до бойового стресу, причому проблемно-орієнтовані методи виявляються найефективнішими. Особистісні риси, такі як життєстійкість і емоційна регуляція, визначають вибір стратегій. Військова культура сприяє витривалості, але може викликати довгострокові психологічні труднощі. Унікальні умови війни формують динамічні методи копінгу, а моральна травма підкреслює важливість психологічної підтримки. Було розроблено та проведено емпіричне дослідження психологічних характеристик військовослужбовців і стратегії подолання труднощів у воєнний час. Основна увага зосереджена на зв’язку між особистісними рисами, самоефективністю, ставленням до смерті та вибором копінг-стратегій. Аналіз проведено на вибірці з 72 осіб із використанням кількох психологічних опитувальників, що дозволяє виявити чинники, які впливають на ефективність адаптації до стресу. Також була оцінена ефективність різних копінг-стратегій у зменшенні стресу та підвищенні психологічної стійкості військовослужбовців у бойових умовах. Робота містить 117 сторінок, 16 рисунків. Для її написання проаналізовано 65 літературних джерел.
  • Thumbnail Image
    Item
    Критичне мислення як чинник резилієнтності сучасної молоді
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Котович, Софія Максимівна; Kotovych, Sofiia Maksymivna; Орищин-Буждиган, Лідія Степанівна; Національний університет "Львівська політехніка"
    Магістерська кваліфікаційна робота на здобуття освітнього ступеня магістра за спеціальністю 053 Психологія. Національний університет «Львівська Політехніка», м. Львів, 2024р. Резилієнтність є багатогранним поняттям, яке охоплює здатність до адаптації в умовах стресу, збереження психічного благополуччя та використання когнітивних і соціальних ресурсів для подолання життєвих труднощів. Дослідження підтвердило, що критичне мислення відіграє ключову роль у формуванні резилієнтності, забезпечуючи когнітивну базу для ефективного реагування на стресові фактори. В емпіричному дослідженні прийняли учать 170 осіб. Кореляційний і регресійний аналізи засвідчили значущий вплив критичного мислення на резилієнтність, зокрема через механізми позитивної переоцінки та проактивного вирішення проблем. Таким чином, критичне мислення визначено як важливий когнітивний чинник, який сприяє стійкості, адаптивності та психологічному благополуччю.