Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 7 of 7
  • Thumbnail Image
    Item
    Видатний філософсько-правовий твір (до 200 річчя публікації «філософії права» Гегеля)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-08-10) Коваль, Ігор; Коваль, Марія; Юрійчук, Олена; Koval, Ihor; Koval, Mariya; Yuriichuk, Olena; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Проаналізовано роль і місце в історії філософсько-правової думки написаного 200 років тому видатного твору – “Філософії права” німецького мислителя Г. В. Ф. Гегеля. Цю книгу вважають однією із найглибших і актуальних праць філософа, у якій Г. В. Ф. Гегель, творчо базуючись на розроблених ним діалектико-філософському методі та методології, досліджує складні процеси в соціально-політичному, правовому, економічному, морально-психологічному і релігійному житті громадянського суспільства і держави. “Філософія права” Г. В. Ф. Гегеля – це складна, комплексна, надзвичайно насичена численними ідеями і фактами праця, яка охоплює складну діалектику розвитку і функціонування суспільства і держави. Центральне місце в ній німецький філософ відводить політичній системі, особливо державі, а також громадянському суспільству, діалектиці взаємовідносин усіх соціальних структур у політико-правовій системі суспільства, ролі та місцю держави в захисті прав і свобод громадян. Увесь твір пронизаний думкою, що сутність і цінність права повинні бути тісно пов’язаними зі свободою. Істотне місце в роботі займає проблема взаємозв’язку і взаємовідносин держави і особистості, ролі сім’ї та релігії у формуванні правової свідомості й відповідальності всіх членів громадського суспільства, їх готовності добросовісно виконувати свої обов’язки і приписи права, зі зброєю в руках захищати безпеку і суверенітет своєї держави. Філософ зробив висновок, що прогресивний розвиток держави, прав і свобод громадян можливий тільки за умови суворого дотримання законності, справедливості та морально-християнських настанов. І у наш час ці та інші ідеї, які сформулював німецький мислитель, надзвичайно актуальні для України, яка у важких соціально-економічних, політичних, моральнопсихологічних умовах змушена вести боротьбу за свою незалежність і суверенітет. “Філософія права” – це твір, який ввійшов у золоту скарбницю світової філософськоправової думки.
  • Thumbnail Image
    Item
    Роль адвокатури у механізмі захисту прав і свобод людини
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-02-26) Бочуляк, Н. І.; Bochlylyak, N. I.; Бочуляк, Н. И.; Адвокатське об’єднання “Бочуляк і партнери”; Lawyers’ union “Bochuliak and partners”
    Проаналізовано роль інституту української адвокатури у механізмі захисту прав і свобод людини та громадянина. Зосереджено увагу на тому, що сучасна складова характеристики вітчизняного інституту адвокатури безпосередньо пов’язана зі зміною вектора не тільки у сфері вдосконалення судової системи, але і як самостійного інституту громадянського суспільства, що формується в Україні. Визначено юридичну природу інституту адвокатури як правозахисної організації та її місце в системі захисту основоположних прав та свобод людини і громадянина. Доведено, що за природою адвокатура є одним із основних інститутів демократичного суспільства, позаяк здійснює конститутивну громадянську функцію – захист прав й законних інтересів громадян та юридичних осіб. Аналіз функціонування інституту адвокатури у правозахисному механізмі сучасної України підтверджує його значну роль у формуванні та функціонуванні громадянського суспільства.
  • Thumbnail Image
    Item
    The Vision of Technology’s Effect upon a Human Being in the Context of the Development of Artifitial Intelligence. (Review of Max Tegmark’s Book «Life 3.0: Being Human in the Age of Artificial Intelligence»[Ukrainian language edition], 432 p. Kyiv: Publishing House «Nash Format», 2019)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-02-26) Кадикало, Андрій; Kadykalo, Andrii; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    У рецензії розглянуто основний зміст та проблематику вперше опублікованої українською мовою книги відомого американського математика, фізика, дослідника технології штучного інтелекту (ШІ), професора Массачусетського технологічного інституту Макса Теґмарка. Автор розкриває широкий спектр проблем, пов’язаних із створенням ШІ. Пояснює трансформації, які загрожують самій людині та навколишньому світу внаслідок появи загального надлюдського ШІ. Людина може втратити свій привілейований статус розумної істоти, а найтрагічніше, що причетною до цього може бути технологія, створена нею ж самою. Автор звертається до проблеми суб’єктивності, її значення для функціонування свідомості, природи і Всесвіту загалом. Розвиток технології розглядають не як безумовне добро, а як можливість, ймовірність втілення етичних та соціальних ідеалів. Визначення інтелекту та свідомості позбавлене антропоморфних, антропоцентричних ознак, але автор наголошує на цінності «людини, яка усвідомлює Всесвіт».
  • Thumbnail Image
    Item
    Захист свободи віросповідання Європейським судом з прав людини (загальнотеоретичні аспекти)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2015) Ярмол, Л. В.; Тучапець, І. Б.
    Проаналізовано загальнотеоретичні положення щодо розуміння свободи віросповідання людини як (загальносоціального) природного права. Розглянуто особливості захисту свободи віросповідання Європейським судом з прав людини та його значення для правозастосовчої практики України. Проанализированы общетеоретические положения о понимании свободы вероисповедания человека как (общесоциального) естественного права. Рассмотрены особенности защиты свободы вероисповедания Европейским судом по правам человека и его значение для правоприменительной практики Украины. In the paper is analyzed general theoretical provisions on the freedom of religion as a human (general social) natural law, examined the features of the protection of freedom of religion by the European Court of Human Rights and its importance for legal practice in Ukraine.
  • Thumbnail Image
    Item
    Аналіз сучасного цивілізаційного поступу у працях Бенедикта ХVІ
    (Видавництво Львівської політехніки, 2011) Волинець, Оксана
    Досліджуються праці Папи Бенедикта ХVІ, присвячені аналізу основних тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; ролі держави, особи та Церкви у подоланні кризових явищ, притаманних еволюції суспільно-політичних процесів в умовах глобалізації.In the article are revised works of the Pope Benedict XVI, about basic tendency of contemporary civilization progress this opinion about the role of state, person and Church in fight with crisis phenomenon in social and political processes in globalize world.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проблема гуманізації суспільства у працях Івана Павла ІІ
    (Видавництво Львівської політехніки, 2010) Волинець, О.
    Досліджуються праці Івана Павла ІІ, присвячені аналізу ролі Церкви у подоланні суспільних деформацій та формуванні творчої, вільної та активної особистості, здатної самостійно мислити і діяти та готової взяти на себе відповідальність за результати своєї діяльності в умовах сучасних суспільно-політичних процесів, зокрема в Україні.The labours of John Paul ІІ which are devoted to the analysis of Church role in overcoming of public deformations and forming of creative, free and active personality, who is capable independently to think and operate to be ready to rely on itself responsibility for the results of its activity in the conditions of modern socio-political processes, in particular in Ukraine are researching.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування антропологічної проблематики у досократівській філософії
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2010) Паньків, Олеся
    Висловлюється думка про те, що вже у ранній грецькій філософії були поставлені питання, які стосувалися людини, її місця та призначення в світі. Людина розглядається як частина природи, яка наділена розумом як засобом життя “по природі”. In this article there is expressed idea about the questions in the early Greek philosophy which concerned the human, his destination in the world. The human is regarded as a part of the nature who obtained the mind as the means to live “according to the nature”.