Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 7 of 7
  • Thumbnail Image
    Item
    Biting the bullet: the case of households’ resilience to water supply and sanitation deficit in Nigeria
    (Видавництво Львівської політехніки, 2023-02-28) Daramola, Oluwole; Olowoporoku, Oluwaseun; Mobolaji, David; Obafemi Awolowo University
    This study conceptually assesssed household resilience to water supply and sanitation deficit in Nigeria. It expressed water supply and sanitation situation in Nigeria in terms of historical background and organisation structure of water supply and sanitation and highlighted cases of water supply and sanitation across states and geopolitical zones to reflect the precarious water supply and sanitation condition in Nigeria. Coping strategies that households have adopted in addressing water supply and sanitation deficit were categorised into four: enhancing or supplementing available quantity of water and quality of sanitation facilities; accommodating unreliable water supply supplies and lack of sanitation facilities; improving water and sanitation quality; and collective action and voice. These coping strategies are determined by household socioeconomic status and location (urban or rural) and the extent of unreliability of supply service and their adoption places serious health, financial and social implications on the households. The study concluded that inadequate water supply and sanitation impose significant coping burdens on households, making the household resilience a case of biting the bullet and proffered recommendations that aimed at mitigating water supply and sanitation deficit in Nigeria and other countries with similar background.
  • Thumbnail Image
    Item
    Законодавче регулювання санітарно-гігієнічних вимог до водопостачання у контексті благоустрою населених місць
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-01-10) Сибірна, Рома; Сибірний, Андрій; Зарічна, Ольга; Sybirna, Roma; Sybirny, Andrij; Zarichna, Olha; Національний університет “Львівська політехніка”; Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького; Lviv Polytechnic National University; Lviv National Medical University named after Danylo Halytsky
    Забезпечення сприятливих умов життєдіяльності населення й охорона громадського здоров’я безпосередньо пов’язані з комплексним розробленням архітектурно сільських поселень. Відповідно, проєктування населених місць повинно спиратися на закони України та регіональні програми щодо розв’язку найважливіших соціальних, архітектурних, економічних, екологічних і гігієнічних проблем. На сьогоднішньому етапі в детальних планах сільських поселень необхідно передбачати ділянки, на яких потенційно можуть бути розміщені водозабірні свердловини, насосні станції, очисні споруди. В іншому випадку при виготовленні проєктної документації часто виникає проблема із недотриманням санітарних зон споруд, будівництва в стиснених умовах. Поліпшення якості водопостачання у контексті благоустрою місць проживання населення є серйозною гігієнічною проблемою, яка вимагає врегулювання на законодавчому рівні. У зв’язку з цим, до участі у проєктних розробках нових та реконструкції існуючих населених місць треба одночасно з архітекторами, економістами, екологами та іншими спеціалістами широко залучати фахівців юридичного профілю. З метою підвищення вагомості правових чинників щодо регулювання санітарно-гігієнічних вимог до водопостачання населених місць потрібно практикувати активну співпрацю державних структур, органів місцевого самоврядування та громадських організацій з правоохоронними органами та Національною поліцією України, що забезпечить ефективне здійснення правоохоронної діяльності у цьому напрямку роботи. Для гарантії екологічно безпечного середовища проживання необхідно удосконалити в цьому аспекті законодавство України, а у нормативно-правових актах передбачити посилення відповідальності за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері санітарно-гігієнічних вимог до водопостачання та водовідведення у населених пунктах із врахуванням національного та міжнародного досвіду.
  • Thumbnail Image
    Item
    The life path and scientific activity of professor Dariusz Kowalski
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-02-10) Kowalska, Beata; Lublin University of Technology
    The article describes the stages of professional formation and scientific priorities of Professor Dariusz Kowalski – completed schools, acquired degrees and professional experience, as well as a list of the most important publications. The following is a description of the main scientific research results and possibilities for their practical application.
  • Thumbnail Image
    Item
    Efficiency of iron removal from drinking water with household filters
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-02-10) Мацієвська, О. О.; Качмар, І. З.; Капітула, В. В.; Matsiyevska, Oksana; Kachmar, Iryna; Kapitula, Vladyslav; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Значення концентрації загального заліза – одне з головних фізико-хімічних показників безпечності та якості водопровідної води. Нормативне значення концентрації загального заліза у водопровідній воді – не більше за 0,2 мг/дм3. В окремих випадках, пов'язаних з особливими природними умовами та технологією підготовки питної води, цей показник може бути збільшений до 1,0 мг/дм3. Надлишковий вміст заліза у воді несприятливо впливає на шкіру, склад крові тощо. Тривале споживання води з підвищеним вмістом заліза призводить до захворювань печінки, викликає алергічні реакції тощо. Аналіз якості підземних вод на території Львівської області свідчить про підвищений вміст загального заліза у воді деяких водозаборів. Проте, навіть за відповідної якості води в джерелах та задовільної роботи водопровідних очисних споруд не виключене її вторинне забруднення у розподільних мережах системи водопостачання населених пунктів. Населення України для додаткового очищення питної води використовує побутові фільтри, зокрема картриджного типу. Мета дослідження – порівняння ефективності знезалізнення питної води побутовими фільтрами марок “Наша вода” (Україна), BRITA (Німеччина) та “Аквафор” (Росія). Експериментальне дослідження роботи фільтрів виконували для визначення залежності вмісту заліза у фільтраті від об’єму профільтрованого модельного розчину. Під час приготування модельного розчину використовували воду з водопроводу м. Львова, відібрану в районі вул. С. Бандери з вихідним вмістом заліза 0,02–0,3 мг/дм3. Концентрація заліза у модельному розчині становила 1 мг/дм3. З початку експерименту концентрація заліза у фільтраті зменшувалась і досягала нормативного значення 0,2 мг/дм3 після проходження 15, 15 та 2,5 дм3 фільтрату відповідно для фільтрів “Наша вода”, BRITA та “Аквафор”. Об’єм фільтрату, який пройшов крізь фільтри “Наша вода”, BRITA та “Аквафор”, ста- новив відповідно 210, 350 та 80 дм3. Незначна швидкість фільтрування води крізь фільтр “Аквафор” унеможливила проведення експерименту після фільтрування 80 дм3 модельного розчину. Досліджувані фільтри показали позитивні результати щодо зменшення вмісту загального заліза у воді. Проте, для знезалізнення питної води (зокрема водопровідної) варто застосовувати відомі методи знезалізнення на водопровідних очисних спорудах населених пунктів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Моніторинг водних ресурсів м. Нововолинська
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Хомко, Н. Ю.; Khomko, N. Y.; Національний університет “Львівська політехніка”
    Контроль і управління якістю води є одним із засобів санітарної охорони водойм від антропогенних забруднень та забезпечення максимальної продуктивності водних екосистем і раціонального використання водних ресурсів. Водопостачання м. Нововолинська здійснюється з Північного та Південного водозаборів комунального підприємства “Нововолинськводоканал”. У рік видобувається близько 5,5 млн м3 питної води. Загальний обсяг стічних комунальних, промислових, шахтних вод, які скидаються після очищення у річку Західний Буг, становить приблизно 4,6 млн м3 води. Фактично усі очисні споруди каналізації збудовані до 1990 року на технологіях, розроблених у 60–70-х роках минулого століття, і сьогодні вимагають реконструкції.
  • Thumbnail Image
    Item
    Поглиблення енергетичної кризи як рушійна сила розвитку ринку енергозберігаючого інсталяційного устаткування
    (Видавництво Львівської політехніки, 2015) Косар, Н. С.; Пилипенко, В. М.; Кузьо, Н. Є.
    Обґрунтовано доцільність використання нетрадиційної енергетики, енергозбереження та енегоефективності в Україні. Встановлено, що найвищий потенціал розвитку в Україні належить вітровій та сонячній енергії. Визначено, що у приватному секторі будівництва ситуація з переходом на енергозберігаючі технології поступово набуває стабільно зростаючої тенденції та істотно залежить від розвитку ринку первинної нерухомості. Тому у роботі встановлена залежність попиту на первинну нерухомість від величини середньомісячної заробітної плати. Проаналізовано досвід використання енергозберігаючого інсталяційного устаткування у світі та в Україні, доцільність запровадження з цією метою державної підтримки. Встановлено, що сьогодні ринок України не відчуває нестачі у постачальниках інсталяційного устаткування. Проте фінансово-економічна криза призвела до того, що попит на закордонну продукцію преміум та середнього класу в Україні істотно знизився на користь дешевшого сегменту. Визначено, що у межах просування енергозберігаючого устаткування виробники та посередники мають дати змогу клієнту зрозуміти те, що від його закупівлі він не лише заощадить власні кошти в перспективі, але і отримає екологічну та соціальну вигоди, оскільки розумне використання енергозберігаючої та екологічної продукції робить внесок у розвиток суспільства, вирішення проблеми світової енергетичної кризи та у сталий розвиток загалом. Такі ідеї повинні знайти відображення у активізації заходів паблісіті та соціальної реклами усіх ланок галузевого ланцюга. The necessity of the use of alternative energy, energy saving and energy efficiency in Ukraine is substantiated. The experience in using of the alternative energy sources in the world and Ukraine is studied. The wind and solar energy are established to have the highest development potential in Ukraine. The development of energy obtaining methods also needs the development of the equipment that will efficiently use generated energy and therefore increase the final outcome in the resource saving. In these days, due to the rapid development of technologies, a variety of solutions and equipment that can provide a powerful reducing energy consumption exist, which consequently leads to cost and resource savings. The equipment and materials for the heating systems, water supply, sewerage installation have great demand, because they are a mandatory attribute in the construction or reconstruction of industrial, residential, administrative and public buildings these days. The heat pumps are appropriate items in the area of alternative energy sources. The rationalization of retaining pump systems and controls regulates the ratio of energy and water consumption. Air heat pumps allow to achieve the maximum use of renewable energy while working with other heating equipment, such as boiler or collector. Solar collectors are used to support heating systems and hot water even at sub-zero temperatures. Highly efficient vacuum heat sink can receive energy from both direct and diffused solar radiation. In order to improve the efficiency of the heating system one should also optimize the performance of heating devices -radiators and hydraulic or electric warmed floor and walls by operation of thermostats. It is determined that the situation with the transition to energy saving technologies in the private construction sector becomes more stable growing trend and essentially depends on the development of primary real estate market. Therefore, the dependence in the demand for primary property values is of the average wage. The experience of the use of energy-saving equipment installation in the world and in Ukraine is analyzed, the appropriateness of introducing to this end the government support. It is established that modern Ukrainian market as no shortage of suppliers of equipment installation that is classically divided into foreign and domestic. However, the financial crisis has caused the demand for foreign products the premium and middle class in Ukraine decreased significantly in favor of cheaper segment. It is determined that within the promotion of energy-saving equipment manufacturers and intermediaries should provide the client with the understanding that from his purchase, one not only saves their own funds in the future, but gains environmental and social benefits, as the clever use of energy saving and environmental products contributes to development society, to address the global energy crisis and sustainable development in general. These ideas should be reflected in the intensification of publicity measures and social advertising of all levels of the industry chain.
  • Thumbnail Image
    Item
    Comparative assessment of corrosion behaviour of mild steels 3, 20 and 08KP in tap water
    (Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2013) Vasyliev, Georgii; Brovchenko, Alina; Herasymenko, Yuriy
    Comparative assessment of corrosion stability of mild steels 3, 20 and 08KP in tap water was conducted. Similar corrosion behavior of these steels was shown by weight loss, linear polarization resistance and polarization curves techniques both for pretreated and corroded surfaces. The discrepancy of the results obtained with the LPR and weight loss techniques was found out and its possible reasons were discussed. Проведена порівняльна оцінка корозійної стійкості маловуглецевих сталей 3, 20 і 08КП у водогінній воді. Методами масометрії, потенціодинамічних поляризаційних кривих і поляризаційного опору показана подібність корозійної поведінки цих сталей як на свіжезачищеній поверхні, так і після трьох тижнів експозиції. Встановлено розходження результатів вимірювання швидкості корозії методами поляризаційного опору і масометрії та наведено можливі його причини.