Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 5 of 5
  • Thumbnail Image
    Item
    Сутність юридичної відповідальності в правовій доктрині України
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-03-01) Бліхар, Марія; Blikhar, Maria; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    У статті автором досліджено юридичну відповідальність, яка нерозривно пов’язана з необхідністю дотримання приписів, правил поведінки, підкорення, узгодження своєї поведінки з об’єктивними законами природи та суспільства. Якщо немає необхідності у дотриманні яких-небудь норм, приписів, то немає і відповідальності. Правові вимоги формулюються у вигляді юридичних обов’язків у формі конкретних або загальних правовідносин. Проаналізовані різні підходи щодо розуміння поняття юридичної відповідальності, та виділені три основні групи: прихильників так званої «негативної» юридичної відповідальності, які пов’язують юридичну відповідальність лише зі скоєнням правопорушення; прибічників позитивної юридичної відповідальності, які ґрунтують свою позицію на тому, що юридична відповідальність орієнтована не лише на минулу, але й на сьогоднішню та майбутню поведінку суб’єкта правовідносин; науковців, які розглядають юридичну відповідальність не тільки як негативну (ретроспективну) і позитивну (перспективну), але як цілісне правове явище з різними формами реалізації. На основі аналізу фахової юридичної літератури доведено існування кількох основних напрямів у розумінні юридичної природи і структури фінансово-правової відповідальності. Одні науковці вважають фінансово-правову відповідальність самостійним видом юридичної відповідальності; інші вважають, що вона є різновидом адміністративної відповідальності; третя група фахівців визначає податкову, бюджетну, валютну відповідальність в системі фінансово-правової відповідальності. Обґрунтовано, що юридична відповідальність посадових (уповноважених) осіб, суб’єктів публічних правовідносин за порушення встановленого порядку є наслідком їхнього недбалого виконання чи невиконання службових повноважень. Правовий інститут відповідальності є обов’язковим елементом механізму регулювання правовідносин, оскільки спрямовує дії всіх суб’єктів (включно з уповноваженими особами контролюючих органів) до правомірної поведінки.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фінансово-правова відповідальність суб’єктів інвестиційної діяльності
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Бліхар, Марія; Blikhar, Maria; Блихар, Мария; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Проаналізовано сутність фінансово-правової відповідальності суб’єктів інвестиційної діяльності та погляди вчених на природу фінансово-правової відповідальності та її місце в системі юридичної відповідальності. Розкрито зміст відповідальності як різновиду фінансово-правової відповідальності, що засто- совується за порушення законодавства. Проаналізовано проблеми та форми реалізації в Україні фінансово-правової відповідальності як окремого виду юридичної відповідальності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Інститут відповідальності держави перед особою як форма реалізації гарантій прав і свобод людини та громадянина
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Яремчук, Світлана; Yaremchuk, Svitlana; Яремчук, Светлана; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Висвітлено питання щодо сучасних підходів до формування інституту відповідальності держави перед особою. Зроблено спробу проаналізувати відносини “особа – держава” у сфері реалізації гарантій держави зі забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Встановлено, що однією із причин безвідповідальності держави у цьому питанні є відсутність ефективних механізмів реалізації такої відповідальності. Запропоновано на цьому етапі правове регулювання здійснювати на основі законодавчого акту через ухвалення спеціальної конституційної норми, в якій будуть передбачені певні процедури і механізми залучення держави до відповідальності відповідно до норм законодавства. Вказується на одну із проблемних ланок юридичної відповідальності держави перед особою – кримінальну відповідальність посадових та службових осіб. Доводено необхідність реалізації громадянами свого конституційного права – контролювати дії влади.
  • Thumbnail Image
    Item
    Щодо юридичної відповідальності за порушення гарантій та компенсацій суб’єктів трудових відносин в України
    (Видавництво Львівської політехніки, 2016) Остапенко, Л.
    Розглядаються питання, пов’язані з проблемами реалізації працівниками своїх прав у частині забезпечення гарантій та компенсацій на час трудових відносин, а також щодо існуючих видів відповідальності за їх порушення. Розглядаються ознаки юридичної відповідальності за порушення гарантій і компенсацій у трудових відносинах. Звернено увагу на застосування засобів юридичного примусу до порушників законодавства про працю. Рассматриваются вопросы, связанные с проблемами реализации работниками своих прав в части обеспечения гарантий и компенсаций на время трудовых отношений, а также по существующим видам ответственности за их нарушение. Рассматриваются признаки юридической ответственности за нарушение гарантий и компенсаций у трудовых отношениях. Обращено внимание на применение средств правового принуждения к нарушителям законодательства о труде. The article deals with issues related to the problems of implementation of workers’ rights in terms of providing guarantees and compensations for the period of employment, as well as existing types of liability for their violation. Treat the symptoms of legal liability for the violation of guarantees and compensations in the employment relationship. Attention is paid to the use of legal enforcement against violators of labor legislation.
  • Thumbnail Image
    Item
    Поняття юридичної відповідальності за порушення законодавства про охорону праці
    (Видавництво Львівської політехніки, 2015) Бек, У. П.
    Досліджуються особливості правового регулювання юридичної відповідальності за порушення законодавства з охорони праці, що є одним з основних інститутів трудового законодавства. Досліджуються концептуальні підходи щодо розуміння і трактування терміна “юридична відповідальність” у різних його проявах. Наголошується, що воно може розглядатися як в соціальному, так і в юридичному аспектах. Особливу увагу звернуто на дослідження юридичної відповідальності у сфері забезпечення безпечних умов праці, як правової категорії. Зроблено висновок, що її необхідно розглядати як обов’язок правопорушника перенести передбачені законом невигідні, негативні наслідки своєї дії чи бездіяльності. Исследуются особенности правового регулирования юридической ответственности за нарушение законодательства по охране труда, которое является одним из основных институтов трудового законодательства. Исследуются концептуальные подходы к пониманию и трактовке термина “юридическая ответственность” в различных его проявлениях. Отмечается, что оно может рассматриваться как в социальном, так и в юридическом аспектах. Особое внимание посвящено анализу юридической ответственности в сфере обеспечения безопасных условий труда, как правовой категории. Сделан вывод, что её необходимо рассматривать, как обязанность правонарушителя перенести предусмотренные законом невыгодные, негативные последствия своего действия или бездействия. The article deals with the peculiarities of legal regulation of legal liability for violation of legislation on health, which is one of the main institutions of labor legislation. We study in particular conceptual approaches to understanding and interpretation of the term “legal liability” in its various manifestations. It is noted that it can be seen as a social as well as legal aspects. Particular attention is devoted to the research of legal responsibility in ensuring safe working conditions, as a legal category. It was concluded that it must be regarded as a duty required by law to transfer the offender unfavorable negative consequences of their actions or omissions.