Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 15
  • Thumbnail Image
    Item
    Software System for End-Products Accounting in Bakery Production Lines Based on Distributed Video Streams Analysis
    (Видавництво Львівської політехніки, 2022-02-28) Ivanov, Yu.; Sharov, B.; Zalevskyi, N.; Kernytskyi, O.; Lviv Polytechnic National University; Electronic Systems Co. Ltd.
    Among the main requirements of modern surveillance systems are stability in the face of negative influences and intellectualization. The purpose of intellectualization is that the surveillance system should perform not only the main functions such as monitoring and stream recording but also have to provide effective stream processing. The requirement for this processing is that the system operation has to be automated, and the operator’s influence should be minimal. Modern intelligent surveillance systems require the development of grouping methods. The context of the grouping method here is associated with a decomposition of the target problem. Depending on the purpose of the system, the target problem can represent several subproblems, each of which usually accomplishes by artificial intelligence or data mining methods.
  • Thumbnail Image
    Item
    Surface structure and assessment of dust productivity of the cometary nucleus C/2017 K2 (PANST ARRS)
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-03-01) Клещонок, В. В.; Кашуба, В. І.; Андрієвський, С. М.; Горбаньов, Ю. М.; Kleshchonok, V. V.; Kashuba, V. I.; Andrievsky, S. M.; Gorbanev, Yu. M.; Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Одеський національний університет імені І. І. Мечникова; Taras Shevchenko National University of Kyiv; Astronomical Observatory of I. I. Mechnikov Odesa National University
    Комета C/2017 K2 (PANST ARRS) — динамічно нова комета з гіперболічною орбітою, яка демонструвала активність на екстремально великій геліоцентричній відстані 23.75 а.о. Ця комета становить значну наукову цікавість для досліджень через таку екстремальну поведінку. Спостереження комети C/2017 K2 проводилися на спостережній станції Маяки Одеського університету за допомогою телескопа OMT −800 з камерою FLI MicroLine 9000 в період березень–вересень 2021 р. Спостереження проводилися без фільтра, тому для отримання фотометричних оцінок паралельно вивчалося питання, яким чином їх можна отримати. З’ясувалось, що з незначними похибками фотометричні оцінки зір поля відповідають системі SDSS −R. У випадку, коли опорних зір з величинами в цій системі не було, використовувалася комбінація зоряних величин r та і каталогу PS1. За період спостережень геліоцентрична відстань комети зменшувалася від 6.8 до 5.4 а.о., а абсолютна зоряна величина відчувала нерегулярні коливання в межах 5.0–6.2m. Величина Af ρ в цей час змінювалася в межах 6500 − 9800 см. Такі великі значення говорять про значну активність комети. Це підтверджує висновок, що комета має значний вміст летючих компонентам (типу CO, CO2, N2 та O2), які забезпечують викиди пилу на значних відстанях від Сонця. Варіацію блиску практично не впливають на форму ізофот, які показують майже кругову форми. Тільки починаючи з квітня спостерігається невелика витягнутість в протилежному напрямку від переміщення комети, що пояснюється проекцією пилового хвоста на кому. Застосування простого фільтра обертального градієнту до сумарних зображень кометі дозволило виявити обертання ядра комети в напрямку від півночі на захід в картинній площині. Ширина спіралі в комі, яка виникає внаслідок обертання свідчить про наявність значної великомасштабної нерівномірності в розподілі летючої речовини на поверхні ядра. Починаючи з липня, в зображеннях які отримані за допомогою цифрової фільтрації з’являється нова структура. Її положення і форма практично не змінюється, що свідчить про положення активної ділянки, яка формує цю структуру, біля північного полюса ядра.
  • Thumbnail Image
    Item
    Establishment and development of morphology as a basic science and its potential in the theory of urban planning
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-10-10) Ідак, Юлія; Idak, Yuliia; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Визначено та охарактеризовано основні етапи становлення морфології як наукового вчення. Аналіз літературних джерел показав, що морфологія упродовж свого розвитку впевнено переросла статус важливого розділу в біології, ставши самостійною і пройшовши всі етапи становлення, характерні для будь-якої наукової галузі. Процес становлення пов’язаний з описом досліджуваних об’єктів та розробленням на його основі теорій, спрямованих на виявлення характерних ознак, пояснення властивостей і практичного їхнього застосування. Варіативність еволюції матерії, різноманітних способів наукового пояснення та множинність методологічних підходів до визначення поняття “форма” зумовили порівняльний аналіз категорійного аналогу “морфологічного” у філософії. У філософії розуміння форми зводиться до семантичної єдності (цілісності) розрізнених речей, зміст яких відображений у фігурах на визначеній матеріальній основі (субстраті). Окреслено проблеми визначення поняття “форма” в теорії містобудування та урбаністиці, зумовлені різним його трактуванням та змістом, який варіюється залежно від поставлених завдань і співвідношення з іншими галузями знань. В одних дослідженнях (екологічних, економічних та ін.) форму розуміють як зовнішній вигляд та обриси визначеної матеріальної дійсності, а в інших (переважно в працях філософського, соціологічного, культурологічного спрямування та ін.) – як зовнішнє вираження певного змісту. Не менш дискусійною залишається проблема визначення поняття “урбаністична форма”, що здебільшого застосовується для опису фізичних характеристик елементів міста. Також через можливість пізнання форми в межах композиції та високий рівень її наукової розробленості в теорії містобудування сформувався погляд розглядати форму як суб’єктивну категорію. У цьому дослідженні форму слід трактувати як об’єктивну характеристику зовнішнього виразу матеріально наявного предмета. Тому прийнято, що форма міста – це виражальна риса міста, якій притаманний певний комплекс морфологічних значень та їхніх формальних показників. У містобудуванні в контексті вивчення морфології міста форму слід розглядати як характеристику двовимірної моделі фіксованої частини території міста з усіма наявними будівлями та спорудами.
  • Thumbnail Image
    Item
    Morphology and properties of blends of poly(3-hydroxybutyrate) with poly(vinyl alcohol)
    (Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2016) Olkhov, Anatoly; Iordanskii, Alexey
    The structure of extruded films based on blends of polyvinyl alcohol and poly(3-hydroxybutyrate) (PHB) was studied for various compositions. The methods of DSC and X-ray analysis were used. As the phase-sensitive characteristics of the composite films, diffusion and water vapor permeability were also investigated. In addition, the tensile modulus and relative elongation-at-break were measured. Changes in the glass transition temperature of the blends and constant melting points of the components show their partial compatibility in intercrystallite regions. At the content of PHB in the composite films equal to 20–30 wt% their mechanical characteristics and water diffusion coefficients are dramatically changed. This fact, along with the analysis of the X-ray diffractograms, indicates a phase inversion in the above narrow concentration interval. The complex pattern of the kinetic curves of water vapor permeability is likely to be related to additional crystallization, which is induced in the composite films in the presence of water. Вивчено морфологію екструзійних плівок на основі сумішей полівінілового спирту (ПВС) і полі(3-гідроксибутирату) (ПГБ) при різних співвідношеннях компонентів. Для аналізу застосовано методи ДСК і рентгеноструктурного аналізу. Досліджено дифузійні характеристики (коефіцієнт дифузії та паропроникність води) і фізико-механічні властивості (модуль пружності при розтягненні і відносне подовження при розриві) як фазочутливі параметри сумішевих плівок. Показано, що зміни температур склування і топлення компонентів суміші вказують на часткову сумісність у міжкристалічних (аморфних) областях. Виявлено, що в області концентрацій ПГБ 20–30% мас. механічні характеристики і коефіцієнти дифузії різко змінюються. Експериментальні результати разом з аналізом рентгенівських дифрактограм вказують на інверсію фаз ПВС і ПГБ у приведеному вище інтервалі концентрацій ПГБ. Показано, що складний характер кінетичних кривих паропроникності у сумішах може бути пов’язаний з додатковою кристалізацією ПГБ, яка прискорюється в присутності води.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фізико-хімічні закономірності модифікування ненасичених поліестерів полівінілхлоридом
    (Видавництво Львівської політехніки, 2016) Катрук, Д. С.; Гуменецький, Т. В.; Левицький, В. Є.
    Досліджено фізико-хімічні закономірності модифікування ненасичених поліестерних смол полівінілхлоридом у присутності діестерфталатних пластифікаторів. Встановлено вплив компонентного складу на особливості морфологічних змін та характер міжмолекулярних взаємодій у модифікованих поліестерних композиціях. Досліджено вплив полівінілхлориду і дибутилфталату на кінетику зміни в’язкості модифікованих поліестерних композицій. Виявлено, що характер термомеханічних кривих значною мірою залежить від компонентного складу модифікованих поліестерних матеріалів, насамперед, від вмісту пластифікатора. Physicochemical regularities of modification of unsaturated polyester resins by poly(vinyl chloride) in the presence of diester phthalate plasticizers were studied. Influence of the component composition on the peculiarities of morphological changes and the nature of intermolecular interactions in the modified polyester compositions was found. Influence of dibutyl phthalate and polyvinyl chloride on kinetics of change in viscosity modified polyester compositions was studied. It was found that the nature of thermomechanical curves largely depends on the component composition modified polyester materials, especially the content of the plasticizer.
  • Thumbnail Image
    Item
    The structure of the architectural language
    (Видавництво Львівської політехніки, 2015) Remizova, Olena
    The аrticle is devoted to compositional language of architecture. A hypothesis is proposed that the architectural language has its own semantic, morphological and syntactic structures. A theoretical model of the language of architecture is offered. Досліджено композиційну мову архітектури. Висунуто гіпотезу про те, що архітектурна мова має власну семантичну, морфологічну та синтаксичну структури. Запропоновано теоретичну модель побудови мови архітектури.
  • Thumbnail Image
    Item
    The conditions effect of obtaining CdS and CdSe films on their structural and optical properties
    (Publishing House of Lviv Polytechnic National University, 2013) Shapoval, Pavlo; Guminilovych, Ruslana; Yatchyshyn, Iosyp
    The conditions effect of obtaining CdS and CdSe thin films by a chemical surface deposition method (CSD)on their structural and optical properties has been studied. The optical transmission, absorption spectra and surface morphology of films and degree of phase uniformity were investigated. The content of cadmium ions in the obtained coatings by the method of voltammetry inversion was defined. The thickness of the obtained semiconductor films was calculated according to the mass of cadmium. The optimum conditions for obtaining CSD films of the given thickness with a minimum number of defects on the surface were established. Досліджено вплив умов одержання тонких плівок CdS і CdSe методом хімічного поверхневого осадження (ХПО) на їх структурні та оптичні властивості. Досліджено оптичні спектри пропускання та поглинання, морфологію поверхні плівок та ступінь їх фазової однорідності. Методом інверсійної вольтамперометрії визначено вміст йонів кадмію в одержаних покриттях. За отриманими даними маси кадмію розраховано товщини отриманих напівпровідникових плівок. Встановлено оптимальні умови ХПО для одержання плівок заданої товщини з мінімальною кількістю дефектів на поверхні.
  • Thumbnail Image
    Item
    Усунення динамічних часткових спотворень для відтворення зображень на основі інтегрально-диференціального підходу
    (Видавництво Львівської політехніки, 2013) Пелешко, Д.; Маковейчук, О.; Ковальчук, А.; Клювак, А.
    Запропоновано метод реконструкції зображення, частково спотвореного рухом. Характер спотворення – змаз фону з неспотвореним переднім планом. Для реконструкції використовуються алгоритми автоматизованого пошуку спотвореної ділянки, диференціювання та інтегрування зображення, математичної морфології та деконволюції. Reconstructive method for images, distorted by partial motion blur with unblurred inclusions, is proposed. It involves the algorithms of automated blur detection, images differentiation and integration, mathematical morphology and deblurring.
  • Thumbnail Image
    Item
    Морфологічна роль інсоляції в архітектурі містобудівельного середовища
    (Видавництво Львівської політехніки, 2013) Казаков, Г. В.
    Розглянуто влив прямого сонячного світла як чинника тривалості інсоляції житла, на форму будинків і споруд, що їх проектують та будуються у теперішньому містобудівельному середовищі. Considered impact of direct sunlight as a factor in the duration of insolation housing, the shape of houses and buildings being designed and built in an existing urban planning environment.
  • Thumbnail Image
    Item
    Протодизайн — міф чи реальність?
    (Видавництво Львівської політехніки, 2012) Станкевич, М. Є.
    Розглянено проблемне поняття „протодизайну”, важливе для дослідження історії та теорії дизайну середовища, промислового та графічного. Запропоновано тернарну морфологію напрямів проектної творчості середини ХХ ст. замінити на семизначну, характерну для початку ХХІ століття. The article discussed the main concept ”protodesign”, topical for research of history and theory of architecture-design, industrial-design and graphic-design. Proposed to change a ternary morphology of directions of creative projects in the mid of 20 century to the seven sections morphology indicative for the beg. of 21 century.