Date
Publisher
Видавництво Львівської політехніки
Abstract
The article analyzes the methods of evaluating the effectiveness of investment in information security events (IS). A complex indicator of evaluating the effectiveness of investment in the safety of bank information (BIS) banking organizations (BSOs) on the basis of assessment synergetic model and threat classifier in automated banking systems (ABS).
Keywords
automated banking systems , methods of investment evaluation , complex index of evaluating the effectiveness of banking information security
Citation
Євсєєв С. Комплексний показник ефективності інвестицій в безпеку банківської інформації на основі синергетичної моделі загроз / Сергій Євсеєв, Ольга Король // Інформація, комунікація, суспільство 2017 : матеріали 6-ої Міжнародної наукової конференції ІКС-2017, 18–20 травня 2017 року, Україна, Славське / Національний університет "Львівська політехніка", Кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. – С. 18–19. – Бібліографія: 11 назв.