Автомат складання вузла контакту магнітної пробки

Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

The operation of assembly of an item is final in a manufacturing process of his manufacturing. As this operation concerns to monotonic and wearisome operation that creation of means of automation for its fulfilment - with a major problem of engineering. The offered construction of an assembly automaton of contact of a magnetic fuse of an automobile gas system is considered. The construction of an automaton as a whole and his actuators in particular, and also their principle of operation is circumscribed.

Коруняк П. С. Автомат складання вузла контакту магнітної пробки / П. С. Коруняк, В. М. Боровець // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Державний університет "Львівська політехніка" ; редколегія: З. А. Стоцько (відповідальний редактор) [та інші]. – Львів : Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 2001. – Випуск 36. – С. 19–22. – Бібліографія: 2 назви.