2004-02-18

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

A change analysis of the nonlinear distortions coefficient of the different frequency pulse- width modulated sine signal, in case of amplitude control by change on-off time ratio of pulse- width modulated sine function is considered in the given article.

Гаврильченко О. Аналіз коефіцієнта нелінійних спотворень синусоїдного сигналу при керуванні амплітудою ШІМ-синусоїди за допомогою зміни шпаристості / О. Гаврильченко, С. Таянов, Р. Чубик // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2004. — № 506 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 183–186.

Endorsement

Review