Thumbnail Image

Проаналізовано початок демократизації російської армії, політичне становище на Південно-Західному і VІІІ армії Румунського фронтів після повалення самодержавства в Росії. The activity of Ukrainian political parties at army in the spring of 1917 is considered. Their attitude to the national military building construction is revealed. The process of Russian Army demokratization which took place on the territory of Ukraine in 1917 is outlined as well as its causes and consequences and the attitude of different political institutions to it are shown.

Стельмах Ю. І. Початок демократизації російської армії після повалення самодержавства (на матеріалах Південно-Західного і VIII армії Румунського фронтів) / Ю. І. Стельмах // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2008. – № 612 : Держава та армія. – С. 60–64. – Бібліографія: 32 назви.

Endorsement

Review