1999-03-23

Видавництво Державного університету “Львівська політехніка”

Mechanism of forming a sound in jet acoustic converters, based on hydrodynamic effect in the this article. Herewith as a result interactions an подйомной power of kernel of curl with potential streem power appears a periodic changes mass flew on leaving transducer that is a source of pressure fluctuations of monopoly type.

Савицький В. К. Механізм звукоутворення в діафрагмовому газодинамічному акустичному перетворювачі / Савицький В. К. // Вісник Державного університету «Львівська політехніка». Серія: Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — Львів : Видавництво Державного університету “Львівська політехніка”, 1999. — № 378. — С. 14–17. — (Аерогідромеханіка).

Endorsement

Review