Date
Publisher
Видавництво Львівської політехніки
Abstract
The report is devoted to the implementation of the right to freedom of discussion in national law and practice of the European Court of Human Rights. It is concluded that the right to freedom of discussion includes access to information about the activities of public authorities, using different information technologies. We also consider the features of limits the right to freedom of discussion in the interests of information security in the practice of the European Court of Human Rights.
Keywords
свобода вираження поглядів , інформаційна безпека держави , інформаційні технології , органи державної влади , обмеження права на доступ до інформації
Citation
Горпинюк О. Свобода вираження поглядів та інформаційна безпека держави в практиці Європейського суду з прав людини / Оксана Горпинюк // Інформація, комунікація, суспільство 2017 : матеріали 6-ої Міжнародної наукової конференції ІКС-2017, 18–20 травня 2017 року, Україна, Славське / Національний університет "Львівська політехніка", Кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. – С. 22–23. – Бібліографія: 8 назв.