Thumbnail Image

Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

The investigation of the short-periodical intensity and deformation of the displacement of support by help the electronic tachymeter Leica TPS 1201 was done. The mathematical tool of the determination of the displacement of support of the penstock was developed. The real results of the displacement of support of the penstock on the axis of the coordinate H was receivedPlace here short abstract in English (please do not exceed 100 words) (стиль Abstract).

ТРГ, гідровузол, тахеометр, ряд Фур’є

Грицюк Т. Застосування теорії кінематичних коефіцієнтів для визначення короткоперіодичних зміщень Тереблє-Ріцької ГЕС / Т. Грицюк // Геодезія, архітектура та будівництво : матеріали IІ Міжнародної конференції молодих вчених GAC-2009, 14–16 травня 2009 року, Україна, Львів / Національний університет "Львівська політехніка". – Львів : Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2009. – С. 126–129. – (Міжнародний молодіжний фестиваль науки). – Бібліографія: 3 назви.

Endorsement

Review