Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

The approach to detect manipulation of public opinion actors of social networking services based on modern methods of content analysis and machine learning. The developed approach differs from the known information into account uncertainty arising in the case of manipulation and technologies including suggestive. The result is greater efficiency and system performance information security of the state in social networking services.

соціальні інтернет-сервіси, загрози, інформаційна безпека, суспільна думка, ентропія

Молодецька-Гринчук К. Підхід до виявлення маніпуляцій суспільною думкою у соціальних інтернет-сервісах / Катерина Молодецька-Гринчук // Інформація, комунікація, суспільство 2017 : матеріали 6-ої Міжнародної наукової конференції ІКС-2017, 18–20 травня 2017 року, Україна, Славське / Національний університет "Львівська політехніка", Кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. – С. 20–21. – Бібліографія: 5 назв.

Endorsement

Review