2004-02-18

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

In the present paper, we consider the problem of thermal stresses in on infinite plate with two circular inclusion, which are of different materials, under uniform heat flow. The analysis is developed on the basis of the Airy’s Aress function in the generalized plane stress and by applying bipolar coordinates. Here the plate is supposed to be cusulated and the boundaries are free from the traction.

Пономаренко О. Вплив двох кругових включень на розподіл температурних напружень в нескінченній пластині під дією однорідного потоку / О. Пономаренко, П. Ванкевич, І. Добрянський // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2004. — № 506 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 268–272.