Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

The guestion coucerning determinatioug temperature for keeping energu boilers reserved. While kceping the poilers air set going inside them due to the difference density air, the condensation temperature.the water steam decreases, homidity also makes signiticant influence on the process.

Якимів Є. Визначення оптимальної температури підігріву повітря для захисту котлів від корозії під час знаходження їх у резерві / Євген Якимів // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2002. – № 460 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. – С. 128–131. – Бібліографія: 2 назви.