2005-03-01

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

In activity it is ground usages of an allocation procedure the equations for the description of two-layer non-stabilized flow are obtained. The outcomes of a numerical modeling circumscribing geometrical, kinematic and dynamic parameters of a two-layer flow are submitted.

Желяк В. Гідродинамічні характеристики нестабілізованої двошарової течії узагальнених ньютонівських рідин / В. Желяк, Я. Кончевич, А. Регуш // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. — № 537 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 32–44.