2004-02-18

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

The experimental results concerning the interaction between the water and air flows in the nature and model water storage-coolant are presented in the paper. The enrves of the velocity distribution on the verticales at the various direction of the wind are obtained.

Горобець Б. Трансформація швидкісної структури потоку у водосховищі-охолоджувачі під дією повітряних мас / Б. Горобець, Б. Малиш, Ю. Омельчак // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2004. — № 506 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 97–101.

Endorsement

Review