Видавництво «Редакція «УП»

For example conducted in Ukraine European Football Championship in 2012, particularly in Lvov, reveals aspects of public interest information as important sources of information, media content and its usefulness to the society, regional development in the present and future time. the positive and negative effects of public information during Euro 2012 was analyzed. The ways of improvemen of the use of information are offered in the process of realization of national projects.

information, national project, the city

Олексюк Г. Суспільний інформаційний інтерес і резонанс: позитивний та негативний аспект (на прикладі проведення чемпіонату Європи з футболу у 2012 році в Україні) / Ганна Олексюк // Інформаційне суспільство: тенденції регіонального розвитку : матеріали міжнародної науково-практичної конференції ISRDT-2016, 20–21 вересня 2016 року / Національний університет «Львівська політехніка», Інститут підприємництва та перспективних технологій, Інститут гуманітарних та соціальних наук, Жешувський університет, Факультет економіки. – Львів : Видавництво «Редакція «УП», 2016. – С. 52–53. – Бібліографія: 2 назви.