Видавництво Львівської політехніки

Understanding the principles that make the media pay attention to a variety of topics, and tools used by communicators to manipulate these topics, enables effectively delate their messages to the audience. The concept of "media agenda" as a kind of news sitcoms, wiht several parallel plot lines, allows to analyze the news information flow in the most comprehensive way. We use this approach to identify the patterns of Ukrainian news sitcoms.

порядок денний, логіка медіа, інформаційний потік, сюжетні лінії в новинах, сюжетні лінії в соціальних мережах

Захарченко А. Agenda-setting в українських Інтернет-медіа: закономірності розгортання cюжетних ліній / Артем Захарченко // Інформація, комунікація, суспільство 2017 : матеріали 6-ої Міжнародної наукової конференції ІКС-2017, 18–20 травня 2017 року, Україна, Славське / Національний університет "Львівська політехніка", Кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2017. – С. 124–125. – Бібліографія: 7 назв.