2005-03-01

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

In this article the results of air distribution by flat spread non-isothermal jets experimental investigations are presented. Adequate charts are composed, analytic equations are also obtained. By these results high efficiency of air distribution by flat spread nonisothermal jets in technological rooms is shown.

Возняк О. Особливості розрахунку зворотного потоку при подачі повітря плоскими настильними струминами у маловисотних технологічних приміщеннях / О. Возняк // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. — № 537 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 45–50.