Видавництво Львівської політехніки

Thesis is dedicated to investigation the modern and efficient algorithm of appropriate day time periods for transit route work designing. In frame of apparent time period the route cycle time is considered stable and constant. As input data for algorithm the GPS tracking data of route vehicles are used. The time of staying at the transit stop is the key factor for defining the time periods. For main purpose of algorithm the cluster analysis is used.

Півторак Г. Визначення добових періодів зміни часу оберту на маршруті з допомогою кластерного аналізу / Галина Півторак, Андрій Білоус // Проблеми з транспортними потоками і напрями їх розв’язання : збірник наукових праць : тези доповідей всеукраїнської науково-теоретичної конференції, 26-28 березня 2015 року, Львів / Національний університет «Львівська політехніка», Кафедра транспортних технологій. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. – С. 79-81. – Бібліографія: 7 назв.