2005-03-01

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

In this paper we presented a results of application of gas analyser which is embeded in units for continuous preparation of nitrogen-argon mixture. This units are applied in manufacturing of incandescent lamp. In paper we also described the ways of improving of metrological characteristics of such gas analysers.

Кріль О. Підвищення точності газоаналізаторів для пристроїв приготування азото-аргонової суміші / О. Кріль, Б. Кріль // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. — № 537 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 155–158.