Видавництво Львівського національного університету ім. І. Франка

Cтаттю присвячено критерію присвоєння державі поведінки в контексті Статей про відповідальність держави 2001 р. у світлі обставин, зумовлених інформаційними атаками проти іноземної держави. Розглядаються інформаційні атаки на національну інфраструктуру Естонії навесні 2007 року. Вивчається одне з найбільш дискусійних питань, які виникають в контексті міжнародно-правової відповідальності – за чию поведінку держава несе відповідальність як суб’єкт міжнародного права. Автор досліджує класичні ідеї відомих вчених у галузі міжнародного права, зокрема Діонісіо Анцілотті, Ігоря Лукашука та Ласси Оппенгейма. Відзначено необхідність нести відповідальність за дії чи бездіяльність державних органів, навіть якщо вони перевищують свої повноваження (в тому числі – коли недержавні суб’єкти виконують доручення державних органів). У статті розглядаються основні причини незастосовування звичаєвих норм міжнародного права до держав, які вважаються відповідальними за організацію та проведення актів інформаційної агресії. Автор показує, що міжнародне право стосується міждержавних відносин, заснованих на публічній політиці. Крім того, держави можуть не пояснювати своїх рішень щодо інших держав, але повинні нести відповідальність за свою поведінку на міжнародному рівні. Інформаційні атаки, наприклад DoS-атаки з великою кількістю запитів персональних комп’ютерів, спрямованих одночасно на певний веб-сайт, становлять загрозу державній безпеці та міжнародному правопорядку. The article has been dedicated to the criterion of “attributable to the state” conduct regarding Articles on State Responsibility 2001 in the light of circumstances influenced by information attacks against foreign state. Information attacks against Estonia targeting national infrastructure in spring 2007 are expounded. The author contributes to one of the most discussed questions concerning the responsibility of states – for whose actions the state is responsible being the subject of international law. The author describes classical ideas of outstanding scholars in the field of international law: Dionisio Ancilotti, Ihor Lukashuk and Lassa Oppenheim. It is revealed that a state is responsible for acts or omission of state bodies even if they exceed their authority (or when non-state agents fulfil the instructions of state bodies). The article examines main reasons for misapplication of customary norms of international law towards states assumed to be responsible for organizing and providing acts of information aggression. The author has shown that international law deals with interstate relations based on public policy. Moreover, each state is not expected to explain its decision considering other states but is responsible for its behavior at international level. The results of the research conclude that information attacks, DoS-attacks involving large number of personal computers requests aiming at particular web-site simultaneously, pose a threat to state security and international legal order.

міжнародно-правова відповідальність, елементи міжнародно-протиправного діяння, інформаційний суверенітет, інформаційна війна, національна безпека, кібератаки проти Естонії, Статті про відповідальність держав; international legal responsibility, elements of an internationally wrongful act of a state, information sovereignty, information war, national security, cyberattacks on Estonia, Articles on State Responsibility

Гачкевич А. Присвоєння державі поведінки окремих осіб як елемент міжнародного протиправного діяння / Андрій Гачкевич // Наука міжнародного права на рубежі століть. Тенденції розвитку та трансформації : спеціальне видання наукових статей / за наук. ред. проф. В.М. Репецького. – Львів : Факультет міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка, 2016. – С. 37–44. – Бібліографія: 8 назв. Гачкевич, Андрій. "Присвоєння державі поведінки окремих осіб як елемент міжнародного протиправного діяння." У Наука міжнародного права на рубежі століть. Тенденції розвитку та трансформації: спеціальне видання наукових статей / за наук. ред. проф. В.М. Репецького, 37-44. Львів: Факультет міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка, 2016.