Thumbnail Image

Видавництво Державного університету "Львівська політехніка"

This article is devoted to features researching of pulse stream extreme analysis. The data restoration of pulse stream after extreme analysis is carried out on the basis of line interpolation and digital filtration. With the help of average square error and signal-noise ratio the restoration accuracy is investigated for line interpolation as so as digital filtration.

Таянов С. А. Дослідження ефективнисті стиску імпульсних потоків на основі екстремального аналізу / С. А. Таянов // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Державного університету "Львівська політехніка" ; редколегія: З. А. Стоцько (відповідальний редактор) [та інші]. – Львів : Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 2000. – Випуск 35. – С. 151–157. – Бібліографія: 3 назви.

Endorsement

Review