Metodyka waloryzacji i oceny krajobrazu

Thumbnail Image

Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

Оцевание ландшафта должно базироваться на некотором обьеме информации, которая должна обеспечить решение региональных задач. Исходным пунктом является выполнение оценки и валоризации ландшафта, результатом которой будет определение однородных по значимости типов ландшафта. Landscape evaluation process requires access to particular information resources making it possible to regionalize (divide into zones) the area under investigation. Thus, the starting point is landscape assessment and evaluation followed by regionalization. As a result of this step, we determine certain areas that are homogenous with regards to their landscape assets.

Litwin U. Metodyka waloryzacji i oceny krajobrazu / U. Litwin, S. Bacior, I. Piech // Геодезія, картографія і аерофотознімання : міжвідомчий науково-технічний збірник / Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка" ; відповідальний редактор К. Р. Третяк. – Львів : Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2009. – Випуск 71. – С. 14–25. – Bibliografia: 27 nazw.

Endorsement

Review