2004-02-18

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

The technique of the numerical analysis of process of deformation of bulk cargoes by working bodies of feeders and calculation of loadings on working body is submitted. Examples of the practical analysis of structure and numerical dynamic modelling of the basic mechanisms and comparisons of feeders of various types are resulted.

Оксень Є. Застосування динамічного моделювання механізмів гірничо-транспортних машин для зниження енергоємності процесів дозування насипних вантажів / Є. Оксень, Т. Алтухова // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2004. — № 506 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 258–262.