Ma+[100] і Ma+[110] центри забарвлення в кристалах CAF2-O2- і SRF2-O2-

Вперше пояснені особливості зміни спектрів оптичного поглинання агрегатних центрів забарвлення в кисневовмісних кристалах флюоритів: при збільшенні температури опромінення кристалів (Т > Tr, де Tr - температура реорієнта- ції складних центрів) відбувається зсув довгохвильової компоненти спектра (Maз+-смуги) в короткохвильову область. Перетворення Ma+центрів (низькотемпературних) у Mа+[110]-центри (високотемпературні) пов’язані із термоактивованим переходом аніонних вакансій фтору у другу координаційну сферу відносно домішкового іона кисню. For the first time peculiorities of spectrum optical absorption aggregate colour centers changings in oxygen-containing crystals of fluorities are explained. With rising of temperature of x-raying of crystals (T > Tr, where Tr - temperature of reorientation of compound centers) occurs the displacement of the long-wave component of spectrum (MA3+-band) in short-wave region. Transition of MA+[100] (low-temperatures) - centers into MA+[110] (high-temperatures) centers are connected with a passage of anion vacancies in the second coordinative sphere concerning to impuritious ion of oxygen.

Ma+[100] і Ma+[110] центри забарвлення в кристалах CAF2-O2- і SRF2-O2- / С. П. Дубельт, С. І. Качан, З. П. Чорній, В. М. Салапак, І. Б. Пірко // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2001. – № 430 : Електроніка. – С. 62–67. – Бібліографія: 11 назв.