Двійникова структура кристалів La0.95 Sr0.05 Ga0.9 Mg0.1 O2.925

Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

Двійникова структура кристала La0.95Sr0.05Ga0.9Mg0.1O2.925 була досліджена методом Лауе в діапазоні температур 300-1000 К. У зразку виявлено характеристичне двійникування, яке зумовлює розщеплення брегівських рефлексів на лауеграмах. Рефлекси від усіх доменів були проіндексовані кожен зокрема. Характеристична двійникова структура в орторомбічній, як і в тригональній фазах кристала складається з чотирьох різних доменних станів. В обох фазах доменні стінки формують "стільникову" структуру з границями, паралельними до осі перовськітоподібної комірки, що дозволяє співіснування чотирьох доменних станів без напружень в обох сегнетоеластичних фазах. Температурне нагрівання через точку фазового переходу продемонструвало реверсивність цієї "стільникової" доменної структури. The investigation of twin structure in La0.95Sr0.05Ga0.9Mg0.1O2.925 perovskite-type crystal has been undertaken using the technique of white beam x-ray Laue diffraction in 300-1000 K temperature range. The sample show definite twinning which reflect in the Laue patterns as apparent splitting of the peaks. Reflections from the different domains were indexed separately. Investigations of the twin structure in orthorhombic as well as in trigonal phases revealed that the system is composed of four different domain states. In both phases domain walls form "honeycombed" structure with boundaries parallel to the axes of the perovskite-like cell. It hence allows for a stress-free intergrowth of four domain states in both ferroelastic phases. Temperature cycling through the orthorhombic - trigonal - orthorhombic phases demonstrated that the "honeycombed" domain structures occur in reversible manner.

Савицький Д. І. Двійникова структура кристалів La0.95 Sr0.05 Ga0.9 Mg0.1 O2.925 / Д. І. Савицький, А. О. Матковський // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2004. – № 514 : Електороніка. – С. 72–110. – Бібліографія: 30 назв.