Видавництво Державного університету "Львівська політехніка"

The dynamic model of flexible screw conveyers action in critical loading regimes is proposed, the analytical solutions for definite cases allowed to investigate the structural parameters of conveyer as well as the loading parameters and their effects on the critical loading growth time. The rezults obtained are well coordinated with the results of experimental investigations. Such coordination proves the dynamic model adequacy.

Пилипець М. І. Динамічна модель процесу функціонування робочого органа з секційних елементів для гнучких гвинтових конвеєрів / М. І. Пилипець, Ю. Б. Гладьо, А. О. Вітровий // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Державний університет "Львівська політехніка" ; редколегія: З. А. Стоцько (відповідальний редактор) [та інші]. – Львів : Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 2000. – Випуск 35. – С. 90–95. – Бібліографія: 3 назви.