Фактори, що зумовлюють підвищення конструкційної міцності сталевих виробів після іонно-плазмової обробки

На підставі механічних (статичних, циклічних) випробувань встановлено, що тонкий поверхневий шар модифікованої структури після іонно-плазмової обробки (ІПО) виробу істотно (до 40 %) підвищує його конструкційну міцність загалом. Головну роль в цьому ефекті відіграє перша стадія ІПО – іонне бомбардування (ІБ), яке забезпечує майже 85 % загального зміцнення без втрати пластичності. В роботі проаналізовано фактори, які можуть зумовити цей результат (шорсткість поверхні і форма профілю, тонка структура, внутрішні напруження, мікро- та нанотвердість) й оцінена значущість кожного з них. Підвищення конструкційної міцності пояснено заліковуванням поверхневих дефектів та створенням нанокристалічної структури під час ІБ, наслідком чого є реалізація механізму надпластичності в поверхневому шарі.

конструкційна міцність, мікро- і нанотвердість, шорсткість поверхні, тонка структура, внутрішні напруження, наноструктура, заліковування дефектів, надпластичність

Дяченко С. С. Фактори, що зумовлюють підвищення конструкційної міцності сталевих виробів після іонно–плазмової обробки / С. С. Дяченко, І. В. Пономаренко // Іван Фещенко–Чопівський: вчений і патріот. Секція № 2 : Наукова діяльність Івана Фещенка–Чопівського та сучасні проблеми матеріалознавства : міжнародна наукова конференція, Львів, 28-29 жовтня 2009 р. : наукові праці конференції / Національний університет “Львівська політехніка”. – Львів : Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2009. – C. 22–30.