Видавництво Львівської політехніки

В статье проанализированы теории исследователей относительно понимания понятия активности личности; проведено описание результатов эмпирического исследования львовских студентов по определению уровня и форм проявления их активности. Автором определены особенности проявления активности студенческой молодежи в зависимости от специфики вуза. The article analyzes the theories of researchers concerning comprehension of the concept of the activity of a personality, and describes the results of the empirical study of Lviv’s students determining level and forms of their activity manifestation. The author defines the peculiarities of students’ activity manifestation depending on the specifics of higher education institution.

активность, студенческая молодежь, вуз, социальная вовлеченность, виды активности, деятельность, activity, college youth, higher education institution, social involvement, types of activity, action

Андрушко Я. Емпіричне дослідження активності студентської молоді у вищому навчальному закладі / Ярина Андрушко // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2012. – № 6. – С. 145–152. – Бібліографія: 6 назв.