2005-03-01

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

On the basis of the experimental researches the scheme and parameters of the generalized model of human’s day are grounded taking into account the non-linearity of voltampere characteristics of human body that may be used in the schemes of measuring the touching the electric equipment current, that supplies on voltage of different gradient, form and frequency.

Модель тіла людини як елемента електричного кола для вимірювання струму і напруги дотику / Л. Никонець, А. Маліновський, М. Олійник, Н. Мальцева // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. — № 537 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 9–16.