2004-02-18

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

The values of temperatures of separation of natural gas on matching components are adduced. The reliability of outcomes of a stratographic analysis of gas is esteemed at application of a chromatograph such as " Krystall—2000M ". For a flow measurement of natural gas at calculation of thermal properties it is necessary to enter a full component structure.

Крук О. Особливості вимірювання компонентного складу природного газу для визначення коефіцієнта стискуваності / О. Крук // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2004. — № 506 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 233–237.