Третій вимір і герінформаційних сисиемах: передумови та шляхи реалізації

Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

Освещены проблемы и методы проектирования трехмерных геоинформационных систем. Особое внимание уделено геометрической модели и адаптивным структурам данных, а также сформулированы требования к подготовке и актуализации геоданных. The development of traditional planimetric-oriented GIS into spatial GIS becomes very important for large amount of occupational branches of science. It causes a demand for spatial data models for calculations, analysis and virtualisation. Realisation of multifunctional spatial GIS is a complicated technical and conceptual problem, which demands a lot of money for establishment. Preparation of new spatial- structured data requires especially big financial and time expenses. This article outlines problems and methods of projecting 3D GIS, in particular geometric model of data.

Москаль Н. Третій вимір і герінформаційних сисиемах: передумови та шляхи реалізації / Н. Москаль // Геодезія, картографія і аерофотознімання : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка" ; відповідальний редактор П. М. Зазуляк. – Львів : Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2001. – Випуск 61. – С. 152–159. – Бібліографія: 6 назв.