Забезпечення прав людини в умовах «регулювання кодом»: нові виклики цифрової епохи

No Thumbnail Available

Date

2021

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

ЛНУ імені Івана Франка

Abstract

Кіберпростір – це динамічне середовище, в якому постійно виникають нові процеси та явища. Деякі з них здатні суттєво змінити наше життя і породити небачені раніше загрози для людини й суспільства. Останнім часом головна увага правознавців, яких цікавлять особливості регулювання відносин в Інтернеті, прикута до ненавмисних порушень прав людини внаслідок поширення нових технологій, зокрема штучного інтелекту. Проте колишні суспільні проблеми та конфлікти інтересів, які були визначальними для розвитку права упродовж останніх століть, нікуди не зникли і перемістилися в кіберпростір практично відразу після його виникнення. Їх намагаються вирішити через запровадження нових правил поведінки, однак ці правила далеко не завжди походять від державних органів законодавчої, виконавчої чи судової влади та доволі рідко закріплені в міжнародних договорах, незважаючи на транскордонний чи глобальний характер відповідних проблем. Багато хто вбачає у цьому ознаку занепаду права як регулятора відносин у суспільстві та заміщення його альтернативними засобами. Вивчення цих засобів, основним із яких найчастіше вважають комп’ютерний код, наближає нас до розуміння нових реалій, до яких сучасні правові системи мають швидко «адаптуватися або зникнути назавжди»

Description

Keywords

code is law, lex informatica, права людини, захист персональних даних, приватність, дискримінація, регулювання архітектурою, регулятори суспільних відносин

Citation

Сухорольський П. Забезпечення прав людини в умовах «регулювання кодом»: нові виклики цифрової епохи // Міжнародне право у світі динамічних змін : контури майбутнього міжнародного правопорядку : колективна монографія. – Львів ; Дрогобич : Коло, 2021. – C. 209–228.