Проаналізовано нові виклики та стан розвитку захворювання COVID-19 у зв’язку з поширенням нових штамів SARS-CoV-2. Вивчено досвід та знання у роботі з новими засобами захисту різними типами вакцин: як класичними, на основі інактивованого вірусу, або його фрагменту, так і новим поколінням – з векторними та генетичними м-РНК-вакцинами, а також дієвими противірусними препаратами. Досліджено біоризики та відповідність принципам біобезпеки. Розглянуто поповнення бази компетенцій для біотехнологів та фармацевтів у контексті дистанційного навчання та реагування на пандемію. Нові дані використано для впровадження та поглиблення знань про вакцини нового покоління та про небезпеку подвійного використання експериментальних даних під час розроблення нових компонентів освітніх програм спеціальностей “Біотехнології та біоінженерія” та “Фармація, промислова фармація”.
New challenges and the state of development of COVID-19 in connection with the spread of new strains of SARS-CoV-2 have been analyzed. Experience and knowledge in working with new means of protection of different types of vaccines are studied: both classic, based on inactivated virus or its fragment, and the new generation – with vector and genetic mRNA vaccines, as well as effective antiviral drugs. Biorisks and compliance with biosafety principles have been studied. The replenishment of the base of competencies for biotechnologists and pharmacists in the context of distance learning and response to the pandemic is considered. The new data were used to introduce and deepen knowledge about the new generation of vaccines and the dangers of dual use of experimental data in the development of new components of educational programs in “Biotechnology and Bioengineering” and “Pharmacy, Industrial Pharmacy”.

COVID-19, противірусні препарати, вакцини, мутовані коронавірусні штами, секвенування, біотехнологія, фармація, біобезпека, COVID-19, antiviral drugs, vaccines, mutated coronavirus strains, sequencing, biotechnology, pharmacy, biosafety

Формування досвіду протидії викликам вірусної інфекції за допомогою використання студентами знань біобезпечних технологій. Частина 2 / О. В. Швед, І. І. Губицька, З. В. Губрій, Р. О. Петріна, В. І. Лубенець // Chemistry, Technology and Application of Substances. — Lviv : Lviv Politechnic Publishing House, 2021. — Том 4. — № 2. — С. 81–90.

Endorsement

Review