2005-03-01

Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”

The quality estimation of IMC algorithm control for high delay and large inertia objects are made in this paper. The IMC algorithm control sensitivity is determined as control signal value function. Mathematical model object chose are made also and defined some transfer function parameters provide control quality reduce.

Жак Е. Дослідження алгоритмів моделювання в лінійних системах керування стабільними процесами / Е. Жак, В. Яцук // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. — № 537 : Теплоенергетика. Інженерія довкілля. Автоматизація. — С. 131–138.