Видавництво Львівської політехніки

Методами рентгенофазового та рентгеноструктурного аналізу проведено дослідження фазової та структурної поведінки системи NdAlO3–EuAlO3 в широкому концентраційному діапазоні. Встановлено, що при кімнатній температурі існує два види твердих розчинів Nd1-xEuxAlO3 з ромбоедричною (x £ 0.15) та ромбічною (x ³ 0.25) структурами. Морфотропний фазовий перехід, за якого спостерігається співіснування двох перовськітних фаз, відбувається при x ≈ 0.20. Методами in situ високотемпературної порошкової дифракції високого розділення з використанням синхротронного випромінювання та диференціального термічного аналізу встановлено існування фазового переходу 1-го роду Pbnm↔R3 c в Nd0.6Eu0.4AlO3 при температурі 627 K.Phase and structural behaviour in the NdAlO3–EuAlO3 system has been studied in a whole concentration range. Depending on x two kinds of solid solutions Nd1-xEuxAlO3 one with rhombohedral (x £ 0.15) and one with orthorhombic (x ³ 0.25) symmetry exist at room temperature. A morphotropic phase transition occurs at x ≈ 0.20, where the co-existence of both phases was observed. First-order structural phase transition Pbnm↔ R3 c has been detected in Nd0.6Eu0.4AlO3 at 627 K both from in situ high-temperature X-ray synchrotron powder diffraction and differential thermal analysis data.

перовськіт, кристалічна структура, фазовий перехід, rare earth aluminates, perovskites, crystal structure, phase transition

Огонь Н. А. Концентраційно- та термічно-індуковані фазові перетворення в системі NdAlO3-EuAlO3 / Н. А. Огонь, Н. Івашків, Л. О. Василечко // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2012. – № 734 : Електроніка. – С. 104–112. – Бібліографія: 28 назв.