Видавництво Львівської політехніки

The main characteristics of the materials on patriotism on the pages of local newspapers in Western Ukraine. Local newspapers in the region pays great attention to the education of patriotism in the context of state. It is noted that the authors often turn to the history of Ukraine, Galicia, Carpathians, to highlight examples of heroic past.

authors, characteristics, context, local, newspaper, patriotism

Вербицька Х. Регіональні друковані мас-медіа в системі патріотичного контексту функціонування держави: західноукраїнський досвід / Христина Вербицька // Інформація, комунікація, суспільство 2016 : матеріали 5-ої Міжнародної наукової конференції ІКС-2016, 19–21 травня 2016 року, Україна, Львів, Славське / Національний університет "Львівська політехніка", Кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2016. – С. 128–129. – Бібліографія: 2 назви.