Частотні характеристики рекурсивних ланцюгових фільтрів

Видавництво Державного університету "Львівська політехніка"

The problem of synthesis of new structures of recourse chain filters is solved. The major attempts to the making of characteristics of frequency of chain filters are carned out. The amplitude characteristics of recourse filters are the periodic function of filter. The period of it depends on the leg behind in the elenmcuts of filters and the ratio of this leg behind not on the frequency of discretion as it is observed in digital filters.

Верхола М. І. Частотні характеристики рекурсивних ланцюгових фільтрів / М. І. Верхола // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Державний університет "Львівська політехніка" ; редколегія: З. А. Стоцько (відповідальний редактор) [та інші]. – Львів : Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 2000. – Випуск 35. – С. 141–148. – Бібліографія: 5 назв.