Thumbnail Image

Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»

In the present paper the mathematical model of the volume treatment vibration machine is investigated. The system of equations describing dynamics of the machine are received. The angular velocity of treating mixture and other parameters characterizing the working regime of the machine are calculated numerically arguments with a help of the software package MathCAD.

Боровець В. М. Динаміка моделі робочого середовища у вібраційній машині об'ємної обробки деталей / В. М. Боровець, В. О. Коломієць, О. В. Гаврильченко // Автоматизація виробничих процесів у машинобудуванні та приладобудуванні : український міжвідомчий науково-технічний збірник / Державний університет "Львівська політехніка" ; редколегія: З. А. Стоцько (відповідальний редактор) [та інші]. – Львів : Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 2001. – Випуск 36. – С. 74–81. – Бібліографія: 4 назви.

Endorsement

Review