Thumbnail Image

Видавництво Львівської політехніки

The main factors which influent on the motorized mobility were grouped based on data of the foreign and domestic researches and also on the data which were obtained during questionnaire survey of the city residents. It was carried out the factor analysis using the pair correlation, which allowed creating mathematical models of the transport utilization factors.

Іванов І. Визначення коефіцієнтів користування транспортом за допомогою нелінійних математичних моделей / Ігор Іванов // Проблеми з транспортними потоками і напрями їх розв’язання : збірник наукових праць : тези доповідей всеукраїнської науково-теоретичної конференції, 26-28 березня 2015 року, Львів / Національний університет «Львівська політехніка», Кафедра транспортних технологій. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2015. – С. 85-87. – Бібліографія: 7 назв.

Endorsement

Review