Комп'ютерні системи проектування теорія і практика. – 2001. – №415

Permanent URI for this collectionhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/35312

Вісник Національного університету "Львівська політехніка"

У Віснику опубліковано роботи науковців Національного університету “Львівська політехніка”, інших зарубіжних та українських вчених в царині розробки та застосування комп’ютерних систем проектування. Розглянуто питання теорії і практики моделювання складних об’єктів, процесів і систем, а також розробки та використання програмно-технічних засобів автоматизованого проектування. Для наукових працівників, інженерів, аспірантів і студентів старших курсів, а також спеціалістів-розробників і користувачів комп’ютерних систем проектування.

Вісник Національного університету "Львівська політехніка" : [збірник наукових праць] / Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка. – Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2001. – № 415 : Комп'ютерні системи проектування. Теорія і практика / відповідальний редактор І. І. Мотика. – 251 с. : іл.

Search Results

• Thumbnail Image
    Item
    Thermoanemometric method for the measurements of flow velocity and temperature
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2001) Kurkowski, M.; Biernacki, Z.; Zloto, T.
    The paper deals with some problems concerning the measurements of flow intensity. In such measurements appropriate variants of thermistor sensors are used. The methodology of measurements, the analysis and the visual representation of signals by means of measuring card PCL818 and package DasyLab are presented.
  • Thumbnail Image
    Item
    Monitoring of the parameters of pump operation by means of a computer-based measuring system
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2001) Zloto, T.; Biernacki, Z.; Kurkowski, M.
    The paper presents a design of a computer-based measuring system for monitoring the basic operating parameters of an axial multipiston pump, which are subsequently used for determining the current efficiency of the pump. Besides, the paper contains a block diagram of a hydraulic experimental stand as well as the analysis of characteristics of measuring converters used in the computer-based measuring system.