Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 2 of 2
  • Thumbnail Image
    Item
    Criterion Modelling of the Process of Redundancy of Renewable Energy Sources Power Generation Instability by Electrochemical Accumulators
    (Видавництво Львівської політехніки, 2021-10-10) Лежнюк, Петро; Комар, Вячеслав; Рубаненко, Олена; Lezhniuk, Petro; Komar, Viacheslav; Rubanenko, Olena; Vinnytsia National Technical University
    В роботі аналізуються методи і способи резервування нестабільності генерування відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в електроенергетичних системах (ЕЕС). Показано, що це можуть бути маневрені потужності, зокрема теплові та гідроелектростанції, накопичувачі електроенергії, водневі технології, біогазові установки. Обгрунтовано, що з різних причин для розбудови і нарощування потужності ВДЕ в енергосистемах найбільш підготовленими для впровадження є електрохімічні накопичувачі та існуючі в ЕЕС високоманеврені потужності. Для них розроблено математичні моделі на основі теорії подібності і критеріального методу. Надано перевагу такому підходу через те, що він за мінімально доступної вихідної інформації забезпечує можливість порівнювати між собою різні способи резервування нестабільності генерування ВДЕ, оцінювати їх співрозмірність, а також визначfти чутливість витрат до потужності способів резервування. Сформовано критеріальні моделі, які дозволяють побудувати залежності витрат на резервування нестабільності генерування ВДЕ від потужності накопичувачів електрохімічного типу, від потужності системного резерву, а також від пропускної здатності ліній електропередачі. Такі залежності дають можливість обґрунтованіше обирати ті чи інші способи резервування відповідно до характеристик і вимог ЕЕС.
  • Thumbnail Image
    Item
    Оптимальне керування потоками в неоднорідних електричних системах з урахуванням чутливості
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2010) Лежнюк, П.Д.; Кулик, В.В.; Бурикін, О.Б.; Тептя, В.В.
    Розглянуто задачу оптимального керування режимами електричних систем, що полягає в оптимізації режимів напруг та перетоків потужності в них для зниження втрат активної потужності. Пропонована математична модель у матричній формі, на відміну від відомих, містить коефіцієнти трансформації в явному вигляді, що дає змогу кількісно оцінити чутливість цих параметрів трансформаторів зв’язку до зміни потужностей у вузлах ЕС. The problem of electric systems modes optimal control is considered. It consists in optimisation of voltages modes and power flows for active power losses decreasing. The mathematical model in matrix is proposed. It contains the transformation ratio coefficients in explicit form and allows providing sensitivity analysis of the transformers parameters due to the electric system busload changes.