Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 3 of 3
  • Thumbnail Image
    Item
    Research of oscillations in the components of zenith tropospheric delay during the year in Ukraine
    (Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2020-03-12) Паляниця, Б. Б.; Кладочний, Б. В.; Паляниця, Х. Б.; Palianytsia, B. B.; Kladochnyi, B. V.; Palianytsia, Kh. B.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Мета цієї роботи – дослідження коливань складових зенітної тропосферної затримки протягом річного періоду за даними наземних метеорологічних вимірювань на території України. Методика. Для досліджень використано приземні значення метеорологічних величин на пунктах: Львів, Київ, Харків та Одеса, отримані в 2019 році з інтервалом у 3 години. Всього по 2920 вимірювань на кожному з пунктів. Обчислення складових зенітної тропосферної затримки виконано за формулою Саастамойнена. За обчисленими значеннями складових побудовано графіки зміни сухої та вологої складових зенітної тропосферної затримки для кожного з пунктів. Надалі обчислювалися середньомісячні та середньорічні значення складових і порівнювалися між собою. Результати. На основі проведених досліджень зміни значень затримки на чотирьох українських метеостанціях за період 2019 року встановлено, що середньомісячні значення складової ZHD більші на пунктах, висота яких над рівнем моря є меншою. Волога складова ZWD протягом року найбільших значень набуває в літній період. Річні коливання сухої складової ZHD мають значно меншу амплітуду, ніж вологої ZWD. Амплітуда зміни сумарної затримки визначається амплітудою зміни вологої складової, що у різних пунктах майже вдвічі є більшою за амплітуду зміни сухої складової, незважаючи на те, що ZWD складає всього до 10 % від величини ZTD. Таким чином, варіації загальної тропосферної затримки, що опосередковано відображає погодно-кліматичні процеси, обумовлені варіаціями вологої складової. Наукова новизна та практична значущість полягають у виявленні особливостей річної зміни складових тропосферної затримки на пунктах, що знаходяться у різних кліматичних і погодних умовах. Виконані дослідження можуть використовуватися в задачах моніторингу крупних гідротехнічних споруд ГНСС-методами для створення регіональних моделей атмосфери та подальших досліджень тропосферної затримки, оскільки стосуються її зміни у просторі й у часі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Суха і гідростатична складові зенітної тропосферної затримки
    (Видавництво Львівської політехніки, 2011) Заблоцький, Ф.; Паляниця, Б.; Матвієнко, Л.; Турчин, Н.
    Розглянуто всі основні формули визначення індексу показника заломлення повітря для ультракоротких радіохвиль. За ними визначено суху і гідростатичну складові зенітної тропосферної затримки числовим інтегруванням за даними радіозондування на станціях основних кліматичних зон земної кулі. Виконано порівняння із відповідними затримками, отриманими за моделями Саастамойнена і Гопфілд. Подано рекомендації щодо подальшого дослідження цього питання. Рассмотрено все основные формулы определения индекса показателя преломления воздуха для ультракоротких радиоволн. По ним определена сухая и гидростатическая составляющие зенитной тропосферной задержки численным интегрированием по данным радиозондирования на станциях основных климатических зон земного шара. Выполнено сравнение с соответствующими задержками, полученными по моделям Саастамойнена и Хопфилд. Приведены рекомендации по дальнейшему исследованию этого вопроса. All basic formulae of the refractivity for ultra-short radio waves are considered. The dry and hydrostatic component of zenith tropospheric delay had been defined by numerical integration of the radiosonding data obtained in major climatic zones of the Earth. A comparison with the corresponding delays obtained by means of Saastamoynen and Hopfield models had been carried out. Recommendations for further study of this problem are given.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження аналітичних моделей тропосферної затримки
    (Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2010) Паляниця, Б.
    Описано дослідження функцій відображення, що використовуються в аналітичних моделях розрахунку атмосферних поравок у спутникові GPS виміри. Приведены результаты исследования функции отображения, используемых в аналитических моделях расчета атмосферных поправок в спутниковые GPS-измерения. Investigations of the mapping functions which are used in analytical models for calculation of the atmospheric corrections at the satellite GPS-measurements are given.