Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Selective Removal of Mercury(II) Using Hydrogels Prepared by Gamma Radiation
    (Видавництво Львівської політехніки, 2022-03-16) Saraydin, Dursun; Yildirim, Ebru Şahin; Karadağ, Erdener; Sivas Cumhuriyet University; Adnan Menderes University
    Для селективного видалення ртуті(II) із використанням випромінювання синтезували гідрогелі 2-гідроксиетилметакрилат (HM) та 2-гідроксиетилметакрилат/акриламід (HM/ACR). Проведено дослідження гідрогелів в процесах набухання, дифузії та зв'язування. Встановлено, що параметри набухання для системи HM/ACR-Hg2+ є вищими, ніж для систем HM-Hg2+. Визначено, що зв'язування ртуті відноситься до C-типу для HM та L-типу для гідрогелів HM/ACR. Параметри зв'язування розраховували за допомогою моделей Фрейндліха, Ленгмюра та Генрі. Досліджено вплив концентрації Hg2+, дози випромінювання, вмісту акриламіду, температури та протийонів. Встановлено, що зв'язування та набухання HM збільшуються із включенням акриламіду. Доведено, що гідрогелі HM/ACR поглинають лише Hg2+ і не поглинають йони важких металів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Очищення акриламіду від інгібіторів полімеризації для виготовлення високоякісних флокулянтів на основі поліакриламіду
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-03-16) Дулеба, В. П.; Гнатів, З. Я.; Duleba, V. P.; Hnativ, Z. Ya.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Поліакриламід та коолігомери на його основі широко застосовуються як флокулюючі агенти для розділення промислових суспензій. Утворення полімерів залежить від вмісту різного роду домішок, які знаходяться в мономері. У статті відображено наукові та практичні відомості про одержання акриламіду сірчанокислотним методом гідратації нітрилу акрилової кислоти у вигляді водного розчину різних концентрацій та більш сучасним гетерогеннокаталітичним методом гідратації акрилонітрилу з використанням як каталізаторів металів зі змінною валентністю. Проаналізовано шляхи забруднення різними домішками акриламіду на стадіях виробництва з метою застосування відповідних методів його очищення. Проведено лабораторні дослідження очищення водного розчину акриламіду від іонів заліза як елементу інгібітування передчасного процесу полімеризації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Preparation and Characterization of Molecular Imprinted Polymer for the Selective Recognition of Serotonin
    (Видавництво Львівської політехніки, 2020-01-24) Hepokur, Ceylan; Nursevin Öztop, H.; Saraydin, Dursun; Sivas Cumhuriyet University
    Одержано полімери «з молекулярними відтисками» (молекулярно імпринтовані полімери, MIП) для високоселективного розпізнавання серотоніну. Як мономери для одержання МІП використано акриламід, метакрилову кислоту та метакриламид. Проведено полімеризацію функціональних мономерів з диметакрилатом етиленгліколю, діакрилатом 1,4- бутандіолу і триметилпропантриакрилатом з серотоніном. Видалення серотоніну з MIП проводили за допомогою суміші метанол/оцтова кислота (4:1). Синтезовано неімпринтовані полімери (НІП) без серотоніну. Одержані полімери досліджено за допомогою методів Фур‘є-спектроскопії, диференційно скануючої калориметрії, термогравіметричного аналізу та скануючої електронної мікроскопії. Встановлено вплив температури, pH і концентрації на адсорбцію серотоніну. Визначено значення селективності таможливість повторного використання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Синтез поліакриламіду з регульованою молекулярною масою
    (Видавництво Львівської політехніки, 2017-03-28) Варваренко, С. М.; Ференс, М. В.; Олекса, В. В.; Дронь, І. А.; Берчук, Н. С.; Воронов, С. А.; Varvarenko, S. M.; Ferens, M. V.; Oleksa, V. V.; Dron, I. A.; Berchuk, N.; Voronov, S. A.; Національний університет “Львівська політехніка”
    Здійснено експериментальні дослідження полімеризації акриламіду, ініційованої “окисно-відновною системою” у концентрованих водних розчинах. Синтезовано та охарактеризовано полімери акриламіду різної молекулярної маси. Встановлено умови отримання полімерів в присутності сполук різної природи, здатних до участі у процесах передачі ланцюга. Встановлено, що використання тіогліколевої кислоти та пропанолу-2 дає змогу отримувати широкий спектр полімерів із заданими молекулярними масами від 3 до 1200 кДа.
  • Thumbnail Image
    Item
    Технологічні аспекти одержання акриламіду гетерогенно-каталітичною гідратацією акрилонітрилу
    (Видавництво Львівської політехніки, 2014) Хомко, Н. Ю.
    Одержання акриламіду сірчанокислотною гідратацією акрилонітрилу має багато недоліків, серед яких велика витрата сірчаної кислоти на процес утворення неутилізованого сульфату кальцію, що привело до того, що розроблено новий процес одержання акриламіду гетерогенно-каталітичною гідратацією акрилонітрилу. Досліджено вплив окремих чинників на процес гетерогеннно-каталітичної гідратації акрилонітрилу. At the present time, the principal method of producing acrylamide on an industrial scale is the acid-catalyzed hydration of acrylonitrile. The great disadvantage of this acid process is the accompanying sulfate pollution and large amount of sulfuric acid wasted. The problems of syntheses of acrylamide by heterogeneous-catalytic hydration of acrylonitrile are investigated in this paper.
  • Thumbnail Image
    Item
    Основні закономірності прищеплення поліакриламідних ланцюгів до пероксидованої поліпропіленової поверхні
    (Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2009) Самарик, В. Я.; Варваренко, С. М.; Носова, Н. Г.; Тарнавчик, І. Т.; Воронов, С. А.; Пузько, Н. В
    Проведено модифікацію пероксидованої поверхні поліпропілену за методом “прищеплення від” для акриламіду. Визначено оптимальні умови прищеплення поліакриламіду до пероксидованої поверхні поліпропілену з досягненням ступеня модифікації більше 80–90 %. The modification of polypropylene peroxidized surface via “grafting from” method for acrylamide was carried out. The optimal onditions for polyacrylamide grafting to polypropylene peroxidized surface with approaching of modification degree more than 80–90 % were determinated.