Вісники та науково-технічні збірники, журнали

Permanent URI for this communityhttps://ena.lpnu.ua/handle/ntb/12

Browse

Search Results

Now showing 1 - 4 of 4
  • Thumbnail Image
    Item
    Методика визначення фундаментів будівель за архівними аерознімками для відновлення об’єктів історико-культурної спадщини
    (Видавництво Львівської політехніки, 2019-02-28) Четверіков, Б.; Chetverikov, B.; Національний університет “Львівська політехніка”; Lviv Polytechnic National University
    Мета роботи – визначення фундаментів будівель історико-культурної спадщини за архівними аерознімками методами цифрового оброблення зображень із використанням архівних картографічних матеріалів. Методика. Завдання роботи зумовлене тим, що багато невеликих архітектурних споруд, які мають історико- культурну цінність, на жаль, не збереглись до наших днів через різні обставини. Певну кількість таких об’єктів відображено на архівних картографічних матеріалах, за якими їх можна відновити, але далеко не всі. У такому випадку стають у пригоді архівні аерознімки, та не всі вони високої якості й через відбивні властивості піщаних грунтів та якість фотоплівок контури багатьох геометричних об’єктів правильних форм розмиті. Необхідна методика, яка б давала змогу відобразити дешифровані з аерознімків фундаменти зруйнованих об’єктів на сучасних картографічних матеріалах для подальшого їх відновлення. Ми вибрали для дослідження такі архітектурні об’єкти, як будівлі капличок із похованнями відомих єврейських філософів на старому кладовищі в м. Жидачів. За допомогою інструментарію для цифрового оброблення зображень архівні аерознімки опрацьовано в графічному редакторі й “підчищено” вже безпосередньо у ГІС MapInfo. Для виділення меж фундаментів капличок застосовано набір фільтрів, а також налаштування рівнів зображення та підвищення його контрастності. Результати. Результатом виконання поставленого завдання є визначення за допомогою цифрового оброблення архівних аерознімків часів Другої світової війни контурів фундаментів знищених будівель, що викликають історико-культурний інтерес. Отримані контури будівель перенесено на сучасний топографічний план, для того щоб надалі можна було їх виміряти та провести архіологічні роботи з їх відновлення. За отриманими даними виконано археологічні дослідження, результатом яких стала відбудова знищених під час війни капличок на єврейському кладовищі в м. Жидачеві. Практичне значення. Кінцевим очікуваним результатом роботи стало відновлення двох капличок на єврейському кладовищі, у яких були поховані видатні постаті єврейської культури – філософи і проповідники. Це дало змогу відновити пам’ятки історико-культурної спадщини єврейського народу і сьогодні до капличок постійно приїжджають паломники з усього світу, що сприяє культурному розвитку регіону.
  • Thumbnail Image
    Item
    Аналітичний опис будівель за растровими зображеннями висот
    (Видавництво Львівської політехніки, 2013) Мороз, І. В.
    Розглянуто метод аналітичного опису будівель за растровими даними висот, що отримані за допомогою лазерного далекоміра, встановленого на літаючій платформі. Деталізовано та проаналізовано етапи запропонованого методу та приведено результати експериментальних досліджень. The method of analytical description of building from raster altimeter data were obtained using a laser range finder mounted on the flying platform are discussed. Stages of the proposed method are detailed and analyzed and experimental results are given.
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання пам’яті з упорядкованим доступом у процесорах опрацювання зображень
    (Видавництво Львівської політехніки, 2012) Мельник, А. О.; Мельник, В. А.; Мороз, І. В.; Парамуд, Я. С.
    Розглянуто основні задачі, що часто розв’язуються під час опрацювання растрових зображень та дають змогу ефективно застосовувати паралельну пам’ять з упорядкованим доступом. Запропоновано підходи та рекомендації щодо розв’язування задач опрацювання зображень з використанням пам’яті цього типу. This paper discusses the basic problems that are often solved for raster image processing and allow effectively use parallel ordered access memory. Approaches and recommendations to solve the problems of image processing using this type of memory are proposed.
  • Thumbnail Image
    Item
    Цифрове опрацювання візуальних зображень з метою ефективного відділення об'єктів від фону
    (Видавництво Львівської політехніки, 2010) Олексів, М. В.
    Розглянуто спосіб цифрового опрацювання візуальних зображень з метою ефективного відділення об'єктів від фону. Спосіб полягає у специфічному поєднанні операцій фільтрації і вирівнювання гістограми зображення. Полегшено відділення об'єктів від фону на зображеннях, отриманих за різних природніх умов. The digital visual images processing method for effective objects extraction from the background is considered. The method consists in a specific combination of filtering operations and histogram equalization. It facilitates objects extraction from background in the images, which are obtained in different environmental conditions.